Tırmanış

Haftasonları Neden Kayalara Tırmanmalısın?

3 Nisan 2018

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan kaya tırmanışı en hızlı artan spor dallarından biridir. Türkiye’de her sene yüzlerce kişi kaya tırmanışı ile tanışıp bu sporu yaşam biçimi haline getiriyor. Kaya tırmanışı yaparak kendi sınırlarınızı aşabilirsiniz ve böylelikle kendinizi tanımış olabilirsiniz. Kaya tırmanışı bazı bireyler için bir yaşam şeklidir bazı insanlar içinse hafta sonu kaçamaklarıdır.
Kaya tırmanışı yaparken önlem almanız çok önemlidir. Her ne kadar önleminizi almış olsanız bile bu sporun eğitimini almış olmanız gerekmektedir. Bu eğitimin süresi kimden ve nereden alındığına göre değişiklik göstermektedir. Her spor dalında olduğu gibi kaya tırmanışında da, bu sporun tutkunları onu geliştirmeyi amaçlamakta. Özellikler birçok üniversitede kulüpler bulunmakta. Bu üniversitelerinde çoğunda bu sporun eğitimi veriliyor. Yılın belli dönemlerinde Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından bu eğitim veriliyor. Eğer bu sporu yapmak istiyorsanız, kaya tırmanışı tutkunlarından destek alabilirsiniz.

Kaya tırmanışı güvene dayalı bir spordur. Öncelikle önleminizi almış olmanız gerekmektedir, daha sonra partnerinize güvenmelisiniz ve en önemlisi kendinize güvenmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Tırmanış ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Kaya tırmanışı doğada yapıldığı için zamanla bağımlılık yapabilir. Doğa sizi kendine bağlar. Hafta sonları doğa ile iç içe olup, kayalara tırmanma isteği ile dolabilirsiniz. Adrenalin yüklü bir spor olduğu için hem sınırlarınızı ne kadar aşabildiğinizi görürsünüz hem de sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla