Yürüyüş

Günübirlik Bir Gün Nasıl Planlanır?

26 Aralık 2017

Lafı dolandırmanın pek bir anlamı yok, yürümek epey basit bir aktivitedir. Eğer canınız isterse hiçbir şey sizi yerinizden kalkıp dışarı çıkmaktan alıkoyamaz. Ancak, eğer yapacağınız ilk gerçek anlamda yürüyüşün tadını rahatça çıkarmak istiyorsanız atabileceğiniz birkaç basit adım var. Bilmek ister misiniz? Şöyle buyurun…

“Otoparktan bir kilometre uzaklaştığınızda insanlar bir anda daha konuşkan ve cana yakın hale geliyor.”

Muhitinizde Takılın

Eğer ilk defa yürüyüş yapacaksanız, aşina olduğunuz bir yerden başlamanız kaybolma stresi yaşamamanız açısından uygun olacaktır. Bulunduğunuz muhitin bir haritasını edinin (1:25,000 – detay için en iyi seçenek) ve üzerinde yapı olan noktaların haricinde kalan yeşil bölgelere bakın.

Üzerine Çokça Basılmış Yoldan Gidin

Pist-dışından gitmek yürüyüş yapmanın eğlenceli kısımlarındandır, ancak yürüyüş yapmaya yeni başladıysanız keşif gezilerini sonraya saklamalısınız eğer ki bu tecrübeyi iyi duygularla anmak istiyorsanız. Bu aynı zamanda büyük ihtimalle karşınıza rota ve görülecek yer konusunda size tavsiye verebilecek başka yürüyüşçülerin çıkacağı anlamına gelir. Otoparktan bir kilometre uzaklaştığınızda insanlar bir anda daha konuşkan ve cana yakın hale geliyor.

Haritanızdaki alanları tespit edin ve elinize bir keçeli kalem alarak bu alanları bir döngü yaratabilmek için birbiriyle birleştirmeye çalışın. Düz bir şekilde ileri geri gitmek biraz sıkıcı olabilir, dolayısıyla turlayabileceğiniz bir çember oluşturmak çeşitlilik açısından faydalı olacaktır.

Tadını Çıkarın, Canınızı Değil

İlk yürüyüşünüzde destansı mesafeler kat etmeyi amaçlamayın. Normalde 13 kilometre iyi bir hedeftir. Ortalama bir insan düz zeminde durmadan 3 ila 4 kilometre/saat hızında yürür. Tepelik arazilerde tırmanacağınız 100 metre başına 10 dakika eklemeniz gerekiyor. Ardından yemek için ek olarak 30 dakika ve fotoğraf çekeceğiniz yerler için bir 30 dakika daha eklemek isteyebilirsiniz. İlk yürüyüşünüzde 6 saatten fazlasını hedeflemeyin; sportif seviyenize göre bu sürenin uzayabileceğini de göz önünde bulundurun.

B Planınız Olsun

Yolculuğunuzun planladığınızdan uzun sürmesi, çok yorulmanız, havanın değişmesi gibi durumlarda kullanabileceğiniz kaçış rotaları, yani başladığınız yere kestirme yollar barındıran güzergâhları tercih edin ve aklınızda yolu yarılamış olmanız gereken bir saat belirlenmiş olsun ki duruma göre karanlıkta yürümek zorunda kalmadan geri dönebilesiniz. (Alışkın değilseniz biraz can sıkıcı olabilir)

Havayı Kontrol Edin

Yürüyüşünüzün tadını çıkaracaksanız kendinizi saatlerce süren bir yağmura maruz bırakmak yerine en uygun havayı tercih etmek isteyeceksinizdir.

Krallar Gibi Beslenin

Yürüyüşe çıkmak demek suçluluk hissetmeden atıştırma özgürlüğüne sahip olmak demektir, zira hem enerjiye ihtiyacınız olacak hem de sürekli olarak kalori yakıyor olacaksınız. Kuruyemişler, kuru meyveler ve tahıl barları gibi yavaş salınımlı yiyecekler idealdir. Ayrıca ister cips, ister çikolata olsun; ödül olarak yemeyi sevdiğiniz bir yiyecek almaktan hiç korkmayın. Anın tadını çıkarın.

Paniklemeyin

En kötüsü olursa ve kaybolursanız, paniklememeye çalışın. Eğer bildiğiniz son noktaya kadar adımlarınızı geri takip edebiliyorsanız öyle yapın ve oradan ilerleyin. Bu bir seçenek değilse durun, bir şeyler yiyip için, haritanızı çıkarın ve bulunduğunuz noktayla eşleştirme yapmaya çalışın. Civarda yürüyüş yapan başka insanlar varsa gurur yapmayın ve yardım isteyin.

Kameranızı Unutmayın

Kameranızı yanınıza alın veya cep telefonunuzun çıkmadan önce bataryasını doldurduğunuzdan emin olun; soğuk havada şarjınız hızlı bir şekilde bitebilir.

Çantada Bulunması Gerekenler

İyi bir yürüyüşün tadını çıkarabilmeniz için kocaman ekipmanlara ihtiyacınız yok, fakat sizi rahat ettirebilecek bazı temel malzemeler isteyeceksiniz:

Sırt Çantası

Günübirlik yürüyüşler için 20-30 litrelik bir çanta işinizi görecektir. Hem erkekler için (geniş omuzlar, dar kalçalar) hem de kadınlar için (dar omuzlar, geniş kalçalar) olan çantaları deneyip kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Çantanın vücudunuzdan biraz daha uzak durup hava sirkülasyonu sağlayan bir yapısı olmasına dikkat edin ki çok terlemeyin. Ayrıca çantanın omuz tutamaçlarının da içi pamuklu ve hava alan yapıda olmasına ve ağırlığı doğru dağıtıp sizi rahat ettirecek bir kalça kemeri bulundurmasına dikkat edin.

Çantanızda su şişenizi veya tripodunuzu taşıyabileceğiniz yan cepler olması da önemli. Buna ek olarak çantanızı iç kısmını kuru tutacak su geçirmez koruyucu ekipmanlarla destekleyebilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak çanta modelleri Lowe Alpine modelleri arasında yer alabilir.

Aksesuarlar

Eldiven ve şapka en temel aksesuarlardır. Buff® boynunuzu sıcak tutmanız için iyi bir parça olabilir. Kış mevsiminde karanlıkta yürüyüş yapmak durumunda kalırsanız kafa lambası faydalı bir ekipman olacaktır. Yürüyüş bastonları da efektiftir; yokuşlardan inerken etkinin %30’unu dizlerinizden alır ve düz zeminde daha hızlı gitmenizi sağlar.

Sıcak Kıyafetler

Kıyafetinizin orta katmanı olarak sizi sıcak tutabilecek bir polar giyin (“temel katmanınızın”, örneğin, tercihen pamuklu olmayan- tişörtünüzün üzerine terinizi alabilecek ve derinizi sıcak veya serin tutabilecek bir kumaş tercih edin). Ayrıca yanınıza ısı yalıtımı olan bir ceket alın ve durduğunuz zaman, hava sıcak olsa bile, vücudunuz soğurken üzerinize geçirin (özellikle yüksek noktalarda).

Su Geçirmezler

Hava nasıl olursa olsun su geçirmez pantolon ve ceketinizin olması iyi bir tedbir olabilir. Kutupayisi.com’da bulunan ürünler sizi mağdur etmeyecektir.

Harita ve Pusula

Telefonunuzun GPS özelliğini elbette kullanabilirsiniz fakat önlem olarak yanınızda bir adet kağıttan harita bulundurmanız hayati olacaktır; zira bu haritaların şarj problemi yoktur!

Yiyecek ve İçecek

Çok önemli; çantanızda asgari yer kaplayacak bir öğün alın ve çöpünü yanınızda taşıyacak olduğunuzu hatırlayın. Ek olarak termos içinde su (çıkmadan önce doldurduğunuzdan emin olun) ve ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz miktardan daha çok atıştırmalık alın.

İlk Yardım Çantası

Tam teşekküllü bir ilk yardım çantasına ihtiyacınız olmayacak fakat yanınızda her ihtimale karşı bir bandaj bulundurmanız faydalı olacaktır.

Ayakkabı

Tercihinizi bottan veya çok amaçlı ayakkabılardan kullanmanız size bağlı. Ayakkabılar düz zeminde veya izde giderken rahattır fakat botlar yüksek yerlere tırmanıyorsanız sizi daha dengeli ve rahat tutacak, özellikle sırtınızda ağır yük varsa iyi bir bilek desteği sağlayacaktır.

Son Olarak… Maceraperestlik!

Nereye giderseniz gidin, zihniniz açık olsun, geri dönmekten korkmayın; ama en önemlisi, deneyiminizin keyfini çıkarın!

Yazar Hakkında

Phoebe Smith tarafından yazılmıştır.

Phoebe Smith bir maceracı, yazar ve film yapımcısı. Yazdığı yedi adet kitabı var ve bunlardan ilki aynı zamanda Britanya’nın dağlarındaki sığınaklar hakkında yazılmış ilk kitap: Book of the Bothy.

Eğer Phoebe’nin son maceralarını takip etmek istiyorsanız web sitesini ziyaret edebilir veya kendisini Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla