Teknoloji

GORE-TEX® Teknolojisi

9 Mayıs 2017
Goretex

GORE-TEX® teknolojisi özel çalışmalarla üretilen, outdoor sektörünün önde gelen ürünlerinden biri olan bir çeşit kumaştır. Uzun AR-GE çalışmaları sonunda dizayn edilen GORE-TEX® teknolojisi kullanıcıların ihtiyacı dikkate alınarak özel olarak geliştirilmiş bir teknolojidir. Her türlü doğa şartlarında çeşitli hava koşullarında kullanımı mümkündür.

GORE-TEX® NEDİR?

GORE-TEX kumaşın önemli özelliği su geçirmezliği ve nefes alabilirliğidir. Sektörün önde gelen markalarının ürettiği birçok yağmurluk, ayakkabı ve benzeri ürünler GORE-TEX teknolojisi ile üretilirler. GORE-TEX kumaşın kalbinde bulunan, suya, rüzgara dayanıklı ve nefes alabilen aşırı derece ince bir zar vardır. Üzerinde, santimetre karede dokuz milyardan fazla gözenek bulunmaktadır. Bir GORE-TEX katmanlı kumaş oluşturmak için GORE-TEX zar yüksek performanslı astar ile kabuk tekstil arasına yerleştirilir. Her bir dikiş potansiyel olarak sızdırıcıdır. İşte bu yüzden GORE-TEX ürünler su geçirmezlik garantisi sağlamak için, özel olarak bu işin için eğitilmiş olan üreticilerin bulunduğu sertifikalı fabrikalarda GORE-SEAM yalıtım bandına güvenir olarak üretilir. Kumaşın iç katmanı teri ve nemi dışarıya atarken dış katmanı ise su geçirmezlik özelliğiyle dışarıdaki nemi ve suyu içeriye aktarmaz. Bu sayede hava koşulları fark etmeksizin kullanıcının bedeni ya da ayakları nefes alabilir ve konforlu bir performansta yardımcı olur.

GORE-TEX® KUMAŞIN KATMANLARI

  • Dış katman: Terleme ve yağmuru dışarıda bırakır. Aşırı dayanıklı dış kabuk, koruma ve Membran taban katmanları bulunur.
  • İç katman: İçerideki teri dışarı iter. Yumuşak iç kaplama ve koruma katmanlarından oluşur.
GORE-TEX® teknolojisi

GORE-TEX® KUMAŞ NASIL ÇALIŞIR?

Çeşitli outdoor aktiviteleri için tasarlanan bu iki katmanlı yapı, dış katman ile ayrı korunaklı bir yapı olan astarın GORE-TEX zar ile birbiriyle birleştirilmesinden oluşur. Ayrı astar konfor ve çok yönlülüğü garantiye alır. Böylelikle iç ve dış hava akışı sağlanmış olur ve ısı dengesi seviyesi korunur.

Çetin koşullar için tasarlanan üç katmanlı yapı ise dış materyal ile destek materyalinin GORE-TEX® zar ile sandviç yapılarak üretilmesinden ortaya çıkar. Bu üç katmanlı yapı fazladan ağırlık ya da şişirme yapmadan dayanıklılık sağlar. Kullanıcıya rahat ve konforlu bir kullanım sunar.

GORE-TEX® TEKNOLOJİSİ VE FAYDALARI

GORE-TEX® kumaşlar dayanıklı su geçirmezlik sağlayarak en zorlu şartlarda bile suyun dışarıda kalmasını garanti eder. Her türlü hava koşullarında ve her türlü arazide rahatlıkla güvenli bir şekilde kullanılır ve asla kullanıcısını yarı yolda bırakmaz. Kumaşın güçlü yapısı ve dayanıklı oluşu sayesinde kullanım ömrünü uzatır.

GORE-TEX® BAKIMI

GORE-TEX kumaşının özelliklerini kaybetmemesi ve maksimum verimle uzun süre kullanılabilmesi için GORE-TEX ürünlerin bakımının da özel olarak yapılması gerekir. Ayrıntılar için “GORE-TEX Yıkama Talimatları” yazımıza göz atabilirsiniz.

GORE-TEX® SU GEÇİRMEZLİK DENEYİ

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla