Teknoloji

Gore-tex Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Gore-tex Ayakkabı Bakımı

4 Ocak 2022

Kamptan yürüyüşe, dağcılıktan koşuya kadar pek çok doğa aktivitesinde tercih edilen GORE-TEX ayakkabılar, su geçirmez ve nefes alabilen yapılarıyla sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. GORE-TEX bir ayakkabı doğru bakım yapıldığında bu özelliklerini uzun yıllar boyu koruyarak yüksek performanslı bir şekilde kullanılabilir. Peki GORE-TEX ayakkabı nasıl temizlenir? GORE-TEX ayakkabı bakımı nasıl yapılır?

Faaliyet sonrası GORE-TEX ayakkabı temizliği için uygulamanız gereken adımları sizin için sıraladık.

GORE-TEX ayakkabı nasıl temizlenir?

GORE-TEX ayakkabınızın ömrünü uzatmak için ayakkabınıza iyi bakmanız son derece önemlidir. Bu nedenle GORE-TEX ayakkabılarınızı doğru şekilde temizlemeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatan ufak bir rehber oluşturduk. Bu yazıdaki talimatları uygulayarak GORE-TEX ayakkabı temizliğini doğru şekilde yapabilirsiniz.

GORE-TEX ayakkabı temizliği için ihtiyacınız olan malzemeler

GORE-TEX ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olmadıkları için GORE-TEX ayakkabı temizliği elde yapılmalıdır. Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler:

Birinci Aşama: Ön Temizlik

Ayakkabınızın bağcıkları çıkarın. Ardından ayakkabının içindeki ve tabanındaki kum, çakıl ve benzeri kirleri silkeleyerek temizleyin. Mümkünse, ayak tabanını veya iç tabanı çıkarın ve tüm olası parçacıkların düştüğünden emin olun.

İkinci aşama: Yıkama

Ayakkabının üzerindeki kurumuş ve ufalanan kirleri bir sünger ile silin ya da yumuşak uçlu bir fırça ile fırçalayın. Daha sonra ayakkabı temizleyiciyi ayakkabı yüzeyinde farklı noktalara sıkarak kuru bir bez veya havlu yardımıyla dağıtın. Sonrasında ılık su kullanarak durulayın. Ayakkabının tabanında kalan çamur ve toprağı fırça ve ılık su yardımıyla temizleyin.

Ayakkabınızın temizliğinde çamaşır suyu ve benzeri ağır kimyasallar kullanmak ayakkabının yapısına zarar verebileceğinden bu ürünleri kesinlikle kullanmayın.

Üçüncü Aşama: Kurutma

Yıkadığınız ayakkabınızı ortam sıcaklığında doğal yollarla kurumaya bırakın. Doğrudan ısıdan kaçının ve ayakkabınızı ısı kaynaklarının yanında kurutmayın. Öte yandan, ayakkabıların çok uzun süre ıslak kalmasına da izin vermeyin. *Kuru bir bez ya da havluyla ayakkabının üzerinde kalan suyu silin.

Dördüncü Aşama: Su Geçirmez Koruyucu Uygulama

Ayakkabınız kuruduktan sonra su geçirmezlik performansını sağlamlaştırmak için Su Geçirmez Membran Koruyucusu uygulayın. Koruyucuyu ayakkabının yüzeyine sıktıktan sonra kuru bir bez ya da havlu ile ayakkabının yüzeyine yayın. Su Geçirmez Membran Koruyucusu, bu işlem için özel olarak üretilmiş bir üründür. Su geçirmez membranı koruduğu gibi ayakkabının nefes alınabilirliğini olumsuz etkilemez.

GORE-TEX ayakkabınızın nefes alabilirliğini etkileyebileceğinden, başka su geçirmez cilalar veya yağlar kullanmayın.


GORE-TEX ayakkabınızın bakımını yapmak ve lekeleri çıkarmak için ayakkabı üreticilerinin talimatlarını izleyin. Yalnızca önerilen ürünleri kullanın. Ev temizliğinde ve çamaşır temizliğinde kullanılan kimyasal ürünlerin ve leke çıkarıcıların kullanılması önerilmemektedir. Sadece hafif sıvı sabunlar ya da bu işlem için özellikle üretilmiş olan GORE-TEX ayakkabı temizleyiciler kullanılmalıdır.

Sitemizde bulunan ayakkabı temizliğinde kullanabileceğiniz ürünlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla