Teknoloji

Eski vs Yeni Stanley Termosla: Neler Değişti Hangisi Daha İyi?

14 Ocak 2022

Stanley markası 1913 yılından beri ürettiği zamansız ürünlerle piyasada yer alıyor. William Stanley’nin, tamamen çelik, çift yalıtımlı vakumlu Stanley termosları icat etmesinin üzerinden yüzyıldan fazla bir zaman geçti. Söylentiye göre, çalışırken bütün gün kahvesini sıcak içmek istiyordu ve transformatörler geliştirirken öğrendiği bazı teorileri uygulayarak bu icadı yaptı. Görünen o ki, gereklilik gerçekten icadın olmazsa olmazı. O zamandan beri, Stanley adı, şık tasarım ve gerçek yaşam deneyimleri göz önünde bulundurularak yapılan ultra dayanıklı, süper güvenilir ürünlerle eş anlamlı hale geldi ve Stanley termoslar günlük hayatın ayrılmaz birer parçasına dönüştü.

İnsanlar her gün Stanley termoslarına, kupalarına, beslenme çantalarına, yemek takımlarına, mataralarına, soğutucularına ve daha fazlasına, yiyeceklerini ve içeceklerini daha uzun süre istedikleri ısıda tutacaklarını bilerek yöneliyorlar.

Stanley’nin Built For Life™ (Bu ifadeyi ‘Yaşam için Üretim’ olarak tercüme edebiliriz) vaadi, II. Dünya Savaşı’nda pilotlar için üretilen termosların, bugün hafta sonu kamp gezileri için aldığınız yepyeni klasik Vakum Yalıtımlı termosların yanına yerleştirilebileceği anlamına geliyor. İlk bakışta, aradaki farkları ayırt etmekte zorlanabilirsiniz: Aynı sağlam yapı, aynı klasik görünüm, aynı Stanley tonlu yeşil kaplama tüm termoslarda mevcut. Ancak bunları bir kez elinize aldığınızda hangisinin hangisi olduğunu anlayabileceksiniz.

Stanley ürünlerinin nesiller boyu dayandığını gören müşterilerimizden aynı soru gelmeye devam ediyor: Yıllar içinde ne değişti? Cevap ise çok basit: Her şey ve hiçbir şey.

Stanley Termosların İlk Zamanları

stanley termoslar

Stanley termoslarda zaman içinde neyin değiştiğini görebilmek için öncelikle bir Stanley’i neyin Stanley yaptığını anlamamız gerekiyor. William Stanley, 1913 yılında çift duvarlı çelik vakum yalıtımını icat ettiğinde bu yapı, şirketin benzersiz performans konusundaki itibarını tanımlayacak teknolojinin temel altyapısını oluşturdu.

O zamanlar vakum yalıtımlı şişeler camla kaplıydı ve kahveyi sıcak tutmakta kesinlikle iyi iş çıkarıyorlardı. Ta ki bunlardan biri zarar görene kadar. İşte tam da bu noktada Stanley, değeri ve dayanıklılığıyla ortaya çıktı.

Stanley’in en önemli yeniliklerinden biri, vakum yalıtımı oluşturulurken kömür tozunu iki paslanmaz çelik duvar arasına sıkıştırıldığı Char-Vac™ idi. Bu yöntem, şişeleri daha sert ve daha dayanıklı, ancak daha ağır ve hacimli hale getirdi. Char-Vac™ zamanından kalma Stanleyler çok beğenildi ve bu güne kadar hala kullanılıyorlar. Bazı Stanley fanatikleri hala gençken satın aldıkları veya babalarından kalma onlarca yıllık termoslara bağlanmış durumda. 

2009 sonrası Stanley Termoslar

stanley termoslar

Stanley, 2009 yılında Char-Vac™ kullanımını durdurdu ve bunun yerine dış çelik duvarı kalınlaştırmayı seçti. Bu, önemli ölçüde daha hafif ve aynı endüstri lideri özelliklere sahip bir termosla sonuçlandı. 

Stanley’in her zaman daha iyiyi arayan üretimleri, benzersiz dayanıklılık için 2017’de Master Serisiyle devam etti . Master serisi önceki Char-Vac™ modelinin üstün dayanıklılığına ihtiyaç duyan kişiler için özel olarak tasarlandı ve yeni Quad-Vac™ teknolojisi ile, içeceklerinizi günlerce daha sıcak tutacak bir performans gösterdi. 

stanley termoslar

Formülü sürekli olarak değiştirildiği için yıllar içinde başka yenilikler de uygulandı. Termosların üst kısımları daha kolay doldurma ve temizleme için genişletildi. Termosları korozyona karşı çok daha dayanıklı hale getirmek için kullanılan paslanmaz çelik türünü değişti. Gövde kaynaklarını azaltmanın, olası arıza noktalarının sayısını azaltmanın yollarını bulundu.

Eski Stanley vs Yeni Stanley: Hangi termos daha iyi?

Tüm bu küçük değişiklikler, Stanley’in başından beri sahip olduğu aynı saplantılı mükemmellik arayışının bir parçasıydı ve parçası olmaya devam ediyor. William Stanley, 1913’te baştan sona harika bir şey icat etti ve sonraki nesiller termosları başlangıçta harika yapan özelliklerini geliştirmeye devam etti. 

Bugün gelinen noktada Master Serisi koleksiyonunda kullanılan Quad-Vac™ teknolojisinin, pazarda rakipsiz olduğu rahatlıkla söylenebilir. Eski ve yeni Stanley’lerden hangisinin daha iyi olduğu tartışması her zaman ortaya çıkıyor. Gerçek şu ki ikisi de diğerinden daha iyi değil çünkü ikisi de Stanley. 

stanley termoslar

Yeni modeller, hep daha iyisini arayan bir evriminin parçası. Mükemmellik arayışı asla durmaz. Stanley adı tek bir ürün veya süreçten daha fazlasıdır.

Stanley yıllardır kendisine güvenen insanlara verdiği sözü tutarak ömür boyu dayanan termoslar üretmeye devam ediyor. Bu nedenle, ister 1965’te satın aldığınız bir Stanley olsun, ister daha dün almış olduğunuz bir Stanley olsun, her ürünün satın aldığınız günkü kadar güvenilir ve dayanıklı olduğundan emin olmak için ömür boyu yalıtım ve sızdırmazlık garantisi sözü veriyor.

Sitemizde yer alan tüm Stanley termosları ve diğer Stanley ürünlerini görmek için buraya tıklayın: Stanley Ürünleri

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla