Teknoloji

En Tested Sertifikası

18 Nisan 2017
En Tested Sertifikasi

Marmot, outdoor sektörüne bir uyku tulumu firması olarak girdi ve ilk günden beri outdoor sektöründeki öncü performansına tüm hızıyla devam ediyor. En tested sertifikası uyku tulumlarının performanslarının güvenirliliği için Avrupa standartlarında bir sertifikasyondur. Bütün Marmot uyku tulumları, kalite ve performansından emin olmak için EN testinden geçirilir. Geliştirme süreci sırasında tüm uyku tulumlarına ait bütün örnekler Norveç’te bulunan Thelma test merkezine gönderilir. Sonuçların devamını sağlamak için Thelma test merkezi devamlı olarak kullanılmaktadır.

EN testi nasıl yürütülüyor?

EN Testinin yürütülmesi belli bir standart prosedür ile gerçekleştirilir. Testlerde belirtilen ısı oranlarının tutturulması zorludur ve bu konuda çok fazla değişken bulunur. Herkes uyku tulumu içinde farklı şekilde uyur. Giyim şekli, mat kullanımı, çadır kullanılması ya da çadırsız olunması, yatmadan önce yemek yemek veya sıvı şeyler tüketmek gibi çeşitli durumlar uyku tulumundaki deneyimi etkileyebilir.

Marmot, EN tested sertifikası alabilmek için yaptığı testlerinde, için üzerine 20 ayrı alıcı takılan ve tutarlı bir termal değer almak için iç katman giydirilen (üst, alt ve çorap) Charlie adında bakır bir manken kullanmaktadır. Manken uyku tulumu içine konulur ve kabaca 12 mm’lik ahşap bir platform üzerine yatırılır. Bu platform, hava sirkülasyonu olması için yerden bir miktar yüksekte tutulur. Daha sonra bu platform tutarlı termal değeri olan bir örtüyle kaplanır ve soğuk odada bırakılır. Bu süreçte modelden gelen verileri ölçmek için matematiksel bir formül kullanılır.

Neden Marmot uyku tulumları üzerinde EN Tested etiketi bulunuyor?

Avrupa’da satılan Marmot uyku tulumlarının üzerinde bu etiketin bulunması zorunludur. Aynı zamanda bu etiket uyku tulumunun güvenilirliği açısından taşıması gereken en önemli etiketlerden biridir. Bu nedenle bütün Marmot tulumlarında güven temin edici bir etken olarak bu etiket bulunur.

EN testi diğer yöntemlerden nasıl ayrılıyor ve bu daha mı iyi?

Marmot ilk olarak tulumlarını test etmek için, özellikle Gore-Tex® kumaşı kullanırken, tasarımcılar soğuk hava dolaplarına girer, bütün gece orada uyur ve dolgu oranının ısı aralığını karşılayıp karşılamadığını görürlerdi. Bugünlerde bu iş biraz daha bilimsel olarak yürütülüyor. Amerika’da yapılan bazı testler EN testine çok benzer. Onlarda da bakır manken kullanılır ancak giydirme, dolgu ve matematik formülü farklıdır. Günümüzde varolan en güvenilir uyku tulumu testi EN standartlarında olan testtir.

EN test sonuçları Marmot tulumlarının gelişiminde faydalı oluyor mu?

Evet oluyor. Hatta bazı durumlarda yapılan testler, tulumların, Marmot tarafından verilen orandan daha sıcak olduğunu göstermiştir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla