Yürüyüş

En İyi Sandalet Nasıl Seçilir?

9 Şubat 2018

Hangi ayakkabıyı satın alacağınızı araştırmadan önce önemli bir seçim yapmak hayati önem taşımaktadır. Açık bir tasarım mı yoksa kapalı bir tasarım mı istiyorsunuz? Buna karar vermenize yardımcı olması için, suda ne kadar zaman harcayacağınız, kayalardan ve ağaçlardan korunma ihtiyacı gibi birçok faktör bulunmaktadır.
Sandaletler, en eski ayakkabı tasarımlarından biri olabilir. Bazı araştırmalar sayesinde , bilinen en eski çiftin 10.000 yıl önce Oregon‘da üretildiğini öğrendik. O zamandan beri, insanlık olarak oldukça büyük ilerleme kaydettik, aynı zamanda sandalet üretiminde de. Açık havaya uygun tasarımlar, hiçbir destek, koruma veya diğer teknik özellikler sunmayan flip floplar ile suda kullanırsanız sizi kurtarmayacak normal ayakkabılar arasında bir çözüm oluşturdu. Suda kullanım, sandaletlerin ortaya çıkışının ardındaki ana fikir olabilir, ancak kahve dükkanlarında takılanlardan tırmanışçılara kadar bir çok insanın ayağında onları görebilirsiniz. Parmaklarınızın yaz aylarında nefes almasını veya yürüyüş ayakkabılarınızdaki ağırlığı ve su performansının eksikliğini gidermek istiyorsanız, bir çift sandalete ihtiyacınız vardır.
Modeller
Erkekler için aslında Chaco ve Bedrock modelleri gibi açık ve bir ayakkabıya (Keen Newport H2 gibi) benzeyen kapalı tasarımlar vardır. Bu testte, her iki kategoriye de baktık. Her kategorinin artı ve eksileri vardır.

Açık Tasarımlar
Açık tasarım ayakkabılar genellikle daha hafif, daha sade ve daha düşük hacimdedir. Kolayca sırt çantasına takılabildikleri için kamp ayakkabıları olarak kullanabilir, uzun ömürlüdür ve inanılmaz derecede nefes alır. Örneğin, sık sık Teva Hurricane XLT‘yi, hafif tasarımı sayesinde, çantamızın dışına bağlayarak, çok az yer kapladığı için gezilerin kurtarıcı kamp ayakkabısı olarak sayıyoruz. Dere geçtiğimizde, çabucak kuruması ve ayağımızdayken yüzebilmemiz de cabası. Ancak, dayanıklılık ve taşınabilirlikte ne kadar iyilerse, destek ve korumadan da o kadar yoksundurlar. Açıkçası, Keen Newport H2 gibi bir ayakkabı üzerindeki parmak koruması, dokuma tabanlı tasarımlara kıyasla üstün koruma sağlar, ancak ağırlık da ekler.
Kapalı tasarımın büyüyen pazarına karşı savaşmak için açık model üreticileri, kapalı ayakkabı ihtiyacını ortadan kaldıran özelliklere sahip olmaya çalışarak, ürünlerini geliştirdiler. Örneğin, parmak koruyuculu Chaco‘nun tüm serisi, eğer denge arıyorsanız, kapalı ayakkabı ihtiyacınızın yerin geçer. Tabii ki, ayağınız döküntüler ve kayalar yüzünden risk altında olacaktır.

İlginizi çekebilir: Keen uneek sandalet incelemesi

Sizinkini teknik olmayan / kısa mesafe yürüyüşünde, su ayakkabısı veya rahat ayakkabı olarak kullanacaksanız, açık bir modele sahip olmalısınız. Deneyimli bir yürüyüşçü gezgin, açık bir modelin sınırlarını denemek isteyebilir, ancak yanlış bir adım atarsanız, kendinizi kanlı ayak parmaklarıyla bulabilirsiniz.
İhtiyaçlarınızda akıllıca davranın. Korunma gerektiren teknik parkurları gezerken, yazlık hissi bırakmak istemiyor musunuz? Keen Newport H2 gibi ayakkabılara bir göz atın. Veya alternatif olarak, köpeğinizi yürüyüşe mi çıkaracaksınız? O zaman parmaklarınızın nefes almasını sağlayın ve açık hava tasarım ayakkabılarıyla temiz havanın keyfini çıkarın. Şaka bir yana, Chaco z / 1 Classic incelememizde “Eğer her şeyin en güçlüsünü isteyen biriysen, o zaman Chaco z / 1 Classic’e doğru adım at” demiştik. Bu iddiamızda ciddiydik , ancak ürün seçerken gerçekten ihtiyaçlarınıza göre hareket etmek önemlidir. Ekstra desteğe, kalınlığa ve ağırlığa ihtiyacınız yoksa,aldığınız ayakkabıların ağır olmasını sorgulayarak alışverişinizden memnun kalmayabilirsiniz. Hepimiz sandaletlerimizle kilimanjaro’ya tırmandığımızı düşleriz, ama gerçekte ne yazık ki kahve buluşmaları,köpek ve iş sonrası yürüyüşleri hayatımızda, keşif gezilerinden çok daha fazla yer kaplar.

Kapalı Tasarımlar
Kapalı bir tasarıma sahip ayakkabılar, dallar, kayalar, dikenler veya açık havada karşılaşacağınız başka şeylere karşı koruma sağlar. Ancak kapalı tasarımlar, eğer ayakkabıdan içeri girerse, toprak gibi rahatsız edici unsurları içinde tutar, aynı zamanda kuruması da çok uzun sürer.
Bazı kullanıcılar orta uzunluktaki yürüyüşler için kapalı ayakkabıları kullanmayı tercih ederler, bazıları içine çorap bile giyer. Tipik olarak, bu ayakkabılar daha sağlam taban ve gelişmiş bağcık sistemi gibi daha fazla özelliklere sahiptir ve dolayısıyla daha ağırdır.
Unutmayın, bu özellikteki ayakkabıların daha fazla eksi puanı vardır. Bağcıklı, tokalı, cırtcırtlı, iç tabalı, orta tabanlı ve ayak koruyuculu kapalı bir ayakkabıdan, açık tasarımlardaki dayanıklılığı bekleyemezsiniz. Ayrıca, kapalı ayakkabılar, dış dikişle ve gerekli olan/olmayan bez paneller ile kaplıdır ve daha basit tasarımlardan daha hızlı parçalanma eğilimindedir.
Kapalı tasarım ayakkabılar, belirli görevler için uygundur. Sadece yürüyüş yapmak ve nefes alabilen bir ayakkabıya sahip olmak isterseniz sandaletler yerine hafif yürüyüş ayakkabıları sizin için daha iyi bir alternatif olabilir. Yüzmek veya kayalıklarda maceraya atılmak için, yüzebileceğiniz, açık tasarımlı bir sandalet daha iyidir. Eğer sürekli dere geçiyorsanız ya da sandaletlerinizi sinek oltacılığında sizi idare etsin diye kullanıyorsanız, kapalı tasarımlar sizin için daha uygundur. Buna ek olarak, ihtiyaç duyduğunuzda güvenli bir şekilde kaçabilmeniz için, kano yaparken de kapalı ayakkabılara sahip olmanız daha güvenlidir.
Açık mı Kapalı mı?
Açıkçası, her bir ayakkabının avantajlarını ve dezavantajlarını gördük ancak genel olarak test ettiğimizde, açık sandaletleriden, kapalı sandaletlere göre daha iyi performans aldık. Kapalı sandaletlerin kendine ait giyim alanları vardır, ancak açık sandaletlerin, flip-flop ve ayakkabı arasındaki farkı daha iyi gösterdiğini düşünüyoruz. Kapalı tasarımlar, bize ayakkabıdan taviz vermiş ve orijinal fikirden uzaklaşmış gibi geldi. Gerçekten çok fazla korumaya ihtiyacınız varsa, kapalı sandaletlerden birine bakın. Ancak, rahat kıyafet altına,nehirde veya hafif yürüyüşte giyilecek bir sandalet arıyorsanız, açık tasarımlara göz atın.

Genellikle açık tasarımları tercih ediyoruz, ancak kapalı tasarımlar gerçekten özel bir kullanım alanında bizi mutlu etti – su geçirmez elbise. Kano yapanlar olarak, özellikle Sierra’da su geçirmeyen elbiselerin içinde hayatımızın yarısını harcıyoruz. Eriyen kar asla sıcak hissettirmez ve bu da su geçirmez elbiselerimizi kritik bir pozisyona getirir. Açık sandaletler işe yarar, ancak bu kadar değil.Yetersiz bir ayakkabıyla çıkılan uzun maceralar, uzak bir bölgede, güvenliğinizi tehlikeye atabilecek yaralanmalara neden olabilir. Elbette, kapalı bir sandalet giymek için tek sebep bu değil, ancak kararınızı verirken bunları göz önünde bulundurmanız iyi bir şey.
Ayrıca, bir kez daha kendinize karşı dürüst olmalısınız: sakar mısınız? Eğer sakarsanız sorun değil, çoğumuz zaten öyleyiz. Gördüğümüz en etkileyici atletik insanların bazıları, düz bir zemin üzerine yüzüstü düşerler. Köklere, kayalara veya yanlış adımlarla çalı çırpıya çarpma eğiliminiz varsa, sandalet seçiminde kapalı tasarımları tercih edin. Aman dikkat, hafif olanlarını gözünüze kestirin. Parmaklarınızın nefes almasına izin verecek rahat bir ayakkabı istiyorsanız, o zaman açık bir sandalet alın, pişman olmayacaksınız.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

1 Yorum

  • Yanıtla Kazım turan 24 Mayıs 2018 at 23:01

    Bu yazıya helal olsun denir!! Profesyonel satıcı sporu bilen kullanan işin içinde olan sattığı ürünü bilen kişidir. Yazıda bahsedildiği gibi keen uneek’in tasarımının üstüne tasarım yok. Ama herşey zevk meselesi yazın şortun altına uzun konçlu bot giyen de var.

  • Yanıtla