Teknoloji

El Feneri Nasıl Seçilir?

7 Şubat 2018

Her ne kadar kafa fenerlerinin popülaritesi arttıysa, elle kullanılabilen bir ışık gerektiğinde, el fenerleri iyi bir tercih olmaya devam ediyor:

Taşınabilir, en güçlü ışığa sahip olmak istediğinizde

Işığı kontrol etme becerisi ve hassaslığı önemli olduğu anlarda

Bir görevi yerine getirmek için ışığı ayarlayabilmek gerektiğinde

Sinyal göndermede

LED (ışık yayan diyot) teknolojisai ve pil verimliliğindeki gelişmeler, birkaç yıl öncesine göre daha küçük, daha hafif ve daha parlak el fenerini üretti.

Sizin için en iyi LED el feneri nedir? Bu makale, seçiminizi daraltmanıza yardımcı olacaktır.

El feneri seçeneklerinizi anlama

El fenerini seçerken karşılaştırabileceğiniz en önemli faktörler:

  • Aydınlatma gücü
  • Pil türü ve çalışma süresi
  • Ebat ve ağırlık

Fenerler, aynı boyutta olmalarına rağmen, 20 $ ‘dan 200 $’a kadar değişebilir. Farklılıklar nedir?

Parlaklık en büyük farklılıktır. Daha gelişmiş bir ampul, pil ve devre teknolojisi yüzünden, daha pahalı bir ışık daha güçlüdür. Şarj edilebilir bir pil, güçlü darbe ve suya dayanıklılık, etkili ısı dağıtımı ve çoklu ışıklandırma modları gibi özellikler eklenebilir.

Alışveriş mi yapıyorsunuz? Aşağıdakilere bir göz atın:

  • Işık nasıl açılıp kapanır? Fener, çantada yanlışlıkla açılabilir mi? Ya da soğuk koşullarda kullanmayı planlıyorsanız, eldiven giyerek ne kadar kolay açıp kapatabilirsiniz?
  • İhtiyaçlarınız için yeterince sağlam (ya da , yeterince hafif) görünüyor mu?
  • Elinizdeyken nasıl hissettiriyor?
  • Pilleri değiştirmek için bir araç gerekli mı?

El feneri performansı

2009 yılında piyasaya sunulan ANSI FL1 el fenerlerinin standart bir şekilde test edilmesini ve aynı şekilde derecelendirilmesini sağlar. Bu standartlara uyma gönüllülük esasına dayanıyor ve üreticiler kendi testlerini yapıyor ancak çoğu büyük marka artık ambalajlarında, aşağıda göreceğiniz performans verilerini de belirtiyor.

Aydınlatma Gücü

Lümen olarak ölçülür. Bu, el fenerinden çıkan ışık yoğunluğunun, yeni piller takıldıktan sonraki en yüksek parlaklık ölçüsüdür. Çoklu ışık ayarları için de kullanılabilir. Bu harika bir karşılaştırma aracıdır, ancak parlaklık hakkındaki her şeyi anlatmaz. Işın yoğunluğu, mesafesi ve tipi, farklı uygulamalarda bir ışığın verimliliğini etkiler. Aydınlatma gücü, mütevazi bir 20 lümen (bir kitabı okumak için mükemmel) ile 3500 lümen arası bir alana kadar uzanabilir.

Işın Mesafesi

Metre olarak ölçülür. Işık parlaklığı, dolunayın ışığından daha aza düşmeden önce ne kadar parlayacağına bağlıdır. Dolunay aydınlatması, açık havada güvenli ve dikkatli bir seyahat için yeterlidir. Bu mesafe, seçilen parlaklık ayarına göre değişir.

Çalışma Süresi

Saat olarak ölçülür. Aydınlatma gücü, yeni pillerle % 10’a ne kadar sürede düşer, bu sonuç en yakın çeyrek saate yuvarlanır. Aydınlatma gücü, zamanla kademeli olarak düşebilir veya büyük oranda sabit kalır ve aniden düşebilir. Çalışma süresi genel olarak her ışık ayarı için verilir. Varsa, bir Çalışma Süresi Grafiği, bir ışığın zaman içindeki performansının en iyi gösterimini sağlar.

Etki Direnci

Metre olarak ölçülür. Işıklar, nominal mesafedeki beton üzerine 6 kez düşürülerek denenir. Bu test öncelikle, zaman zaman kaza sonucu düşen fenerlerin işlevsel kalmasını sağlar. Ağır bir cisimle vurma, başka bir cisme vurmak için kullanma veya üstünden geçme, bu direniş testlerine dahil değildir.

Su direnci

IPX sistemi kullanılarak derecelendirildi. Işıklarınızı yağmura veya suyun içinde kullanacaksanız, suya dayanıklılık önemlidir. Üç derece kullanılır:

Darbe testi uygulandıktan sonra, tüm açılardan sıçramaya karşı dayanıklı bir IPX4 derecesi belirtir.

Darbe testinden sonra suya batma derecesini gösterir.

IPX7 – suya daldırma: 1m derinlikte 30 dakikaya kadar.

IPX8 – suya batırma: belirtilen derinlikte 4 saate kadar.

Teknik aydınlatma konularıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için REI Expert Advice, El Fenerleri: Nasıl Seçilmelidir? Makalesine göz atın.

Ek Özellikler ve İşlevler

ANSI derecesi olmayan bu özelliklerin bazıları veya tümü, el feneri seçiminizi de etkiliyor:

Ampul Tipi

LED teknolojisindeki gelişmeler, diğer ampul türlerini neredeyse geçersiz hale getirmiştir. Kripton ampulleri gibi ışıklar, hala birkaç el feneri modelinde vardır, ancak bir LED el feneri enerji verimliliği, çalışma süresi, darbe direnci ve parlaklık seçeneklerini yenmek zordur.

Işın Türü

Ampulü çevreleyen mercek reflektörü, ışığın dağılımını etkiler. 3 ortak seçenek: Sel (veya sabit): Tek bir ışın genişliği. Kamp ya da yürüyüş sırasında genel görevler için iyidir. Spot (veya odaklanmış): Tek bir ışın, uzun mesafeye nüfuz etmek için spot ışığı haline getirilir. Bu, rota bulma veya diğer hızlı tempolu etkinlik için en iyisidir.  Ayarlanabilir: Işın eni, genişten odaklanmışa veya aradaki herhangi bir noktaya kadar değişir. Bu, örneğin, sonraki tutunma noktasını arayan bir tırmanıcı, bir spot ışın kullanır; bir haritayı incelemek için ise, sel ışınını.

Düzenlenmiş Güç

Düzenlenmiş güç kaynağı bulunan ışıklar, pillerin ömrünün tamamında sabit, zirve parlaklığı korur. Bununla birlikte, bitişe yakın, aydınlatma gücü ani olarak ve önemli ölçüde düşer. Düzenlenmeyen ışıklar parlak başlar, ardından pil güçleri azaldıkça giderek kısıklaşırlar.

Pil Türü

Değiştirilen pillerin türü ve kullanılabilirliği, el feneri seçerken önemli bir faktördür.

Atılabilir:

Kullanılan en yaygın pil boyutları, AAA veya AA, hali hazırda vardır. CR123A da yaygın bir seçimdir ancak daha pahalıdır ve bulunması daha zor olabilir. Bunların iyi yönü, daha küçük ve daha hafif olup daha parlak bir el fenerine sahip olmak için daha yüksek voltaj çıkışlı piller olmalarıdır. D hücreli pilleri kullanan el fenerlerini, baton boyutlu bir güvenlik veya cebinizde kaybolmayacak bir ışık istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Şarj edilebilir:

Dahili lityum iyon piller bir bilgisayardan, AC veya DC prizinden veya güneş panelinden bir USB bağlantısı yoluyla şarj edilebilir. Yüksek başlangıç maliyeti sayesinde, uzun sürede size daha düşük maliyet sunar, atılabilir pil gerektirmez ve atık oranını düşürür.

Yenilenebilir:

Döndürme kolu veya güneş paneliyle enerji alan dahili bir pile sahip el fenerleri, acil durum kitleri için idealdir.

Dikkat: Üreticinin önerdiği durumlar haricinde, lityum veya lithium iyon pillerini herhangi bir el fenerinde kullanmayın. Işığı, lityum pillerle yanlış eşleştirip zarar verebilirsiniz.

Modlar

Tek ayar, genel amaçlı kullanım için yeterlidir. Bazı modellerde düşük, orta, yüksek ve ek güç gibi 2 veya daha fazla mod bulunur. Nadiren birden fazla mod kullanacaksınızdır, ancak talep üzerine ekstra güçlü bir ışın seçeneğine sahip olmak rahatlatıcı olabilir. Mod ne kadar parlak olursa, çalışma süresi o kadar kısadır. Bazı modeller, strobe veya SOS özelliği gibi özel modlar sunabilir. Kullanıcı tarafından programlanabilir modlar veya mod sıralaması seçenekleri olabilir. Bu, fenere entegre edilmiş veya yazılım üzerinde kurulmuş ve bir USB kablosu ile ışığa indirilen bir özellik olabilir.

Kontroller

Açık / kapalı ve aydınlatma modu düğmeleri, bazı kullanıcılar için önemlidir. İtilen veya kaydırılan düğmeler genellikle başparmakla çalıştırılır. Dönen bir çerçeve, 2 elle kullanılabilen bir düğme görevi görebilir. Emniyet kilidi özelliği, ışığın yanlışlıkla açılmasını önleyerek, düz pillerin beklenmedik kızgınlık ve rahatsızlıklarını önlemenize yardımcı olur.

Bazı el fenerleri sessiz (tıklamadan) ve ani ışınlar yollayabilir; burada, tüm modları dolaşmak zorunda kalmadan, düğmeye hafifçe bastırmak, ışığı açık tutar, düğmeyi bırakmak ışığı kapatır. Bu, yasa koruma harekatlarında arzu edilen bir özelliktir.

Malzemeler ve Şekil

Çoğu el feneri gövdesi ya plastik ya da alüminyum alaşımıdır. Bazıları ekstra darbe direnci için el feneri üstünde paslanmaz çeliğe sahiptir. Tüm alüminyum gövdeler aynı değildir – daha ince stiller daha hafiftir, daha kalın stiller daha serttir.

En yaygın şekil, silindirik gövdelerdir, ancak bunlar bir yüzeye koyulduklarında etrafında dönme eğilimindeyken, bazı modeller yuvarlanmaya karşı direnç göstermek için şekillendirilir. Buna ek olarak, kavrama sağlamak ve kaymayı azaltmak için bazı el fenerlerinin yüzeyi, tırtıklı bir desene sahip olabilir.

Ebat ve ağırlık

Bu çoğunlukla kişisel bir tercihtir. Daha büyük, daha ağır bir ünite, kesinlikle daha parlaktır denemez, ancak büyük pil kapasitesi nedeniyle uzun bir çalışma süresine sahip olma ihtimali yüksektir.

Aksesuarlar

Ayrı olarak dahil edilebilen veya satılabilen eklentiler, kordon, kemer klipsi veya kılıf, lens filtreleri ve difüzörler olarak aydınlatmaya seçenek sunarlar.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla