Teknoloji

Drone Nedir?

5 Şubat 2018

Drone; uzaktan kontrol edilen, insansız hava aracı anlamına geliyor. Drone’lar ya da diğer adıyla insansız hava araçları (İHA) 20’inci yüzyılın birçok teknolojisi gibi önce savunma sanayi için üretildi. Önceleri gözlem amacıyla tasarlanan bu teknolojik araçlar, askeri saldırılarda kullanılmaya başlanmasıyla daha geniş kitleler tarafından tanındı.

Drone‘lar günümüzde en çok askeri alanda kullanılmaktadır. Tabi bunun yanında ticari ve amatör kullanımı da oldukça yaygınlaşmaya başladı. Burum böyle olunca Drone’ların yeni bir çalışma ile tanıtılması gerekliliğini getiriyor. Amerika başta olmak üzere, bu düzenlemeler oldukça gündeme gelmekte.

Nikola Tesla’nın 1898’de aldığı ve teleotomasyon diye tanımladığı insansız hava aracı patenti, günümüzde bulunan Drone teknolojisinin temellerini olarak görülebilmektedir. Bu durum aslında Drone’ların ilk etapta sivil kullanım için düşünüldüğünü göstermekte.

Drone‘lar şüphesiz ki çağımızdaki en önemli teknolojik araçlarından sadece bir tanesi. Çocukluğunuzda oynadığınız uzaktan kumandalı arabalara benzetebilirsiniz, bu İnsansız Hava Aracı‘nı, uzaktan kumandalı arabalardan ayıran özelliği ise adı üstünde havada hareket ediyor olması. Eskiden sadece askeri otoriteler tarafından gözlem ve keşif amaçlı olarak kullanılan Drone‘lar artık evlerde, arazilerde ve iş yerlerinde bile hobi veya iş amaçlı olarak kullanılabiliyor. Hafta sonları katılacağınız kamp etkinliklerinde Drone’ları keyifle kullanabilirsiniz, havadan çekimler yapabilirsiniz. Hatta bazı kullanım şekilleri o kadar yaygınlaştı ki, Drone‘ların ambulans, itfaiye ve kargo aracı olarak kullanılması da gündemde. Avrupa ve ABD‘ye göre, Drone’lar ülkemizde çok yaygın teknolojik araç değiller. Son yıllarda oldukça popülerlik kazanan bu araçlar önümüzdeki yıllarda kullanıcıları artacak gibi duruyor.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla