Yürüyüş

Doğru bot seçimi nasıl olmalı?

13 Nisan 2017
Ayakkabı Seçimi

Günlük hayatın rutininden sıkıldınız ve doğanın çağrısına uymaya karar verdiniz. Ne de iyi ettiniz! Ama bunun için bazı ekipmanlara ihtiyacınız var. Bu ekipmanların en başında da botlar geliyor. Çünkü ister doğa yürüyüşü, ister dağcılık faaliyeti, isterse de şehir hayatı olsun günümüzün büyük bir bölümünü ayakta geçiriyoruz. Ayak sağlığımız da biz farkında olmasak bile vücudumuzu çok fazla etkiliyor. O yüzden bot seçerken bazı noktalar dikkat etmeniz ve doğru bot seçimi yapmamız son derece önemlidir. Aksi takdirde aldığınız ürün işinize yaramaz ve yaptığınız aktiviteden keyif alamadığınız gibi sağlığınızı da riske atmış olursunuz.

Bot denerken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru bot seçimi yapmak için botları denerken bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Faaliyetlerde kullanacağınız doğru botu bulmak için ayakkabıyı faaliyete en benzer koşulu sağlayarak denemekte fayda vardır. Bunun için faaliyette giyeceğiniz çorabı yanınızda götürerek denemeniz ve mağazada birkaç tur atmanız genelde yeterlidir. Çünkü çorabınızın kalınlığı seçiminizi etkileyecek faktörlerin başında gelir.

Doğru bot seçimi için dikkat edilmesi gereken adımlar

Maksimum konfor ve verim için dağ botlarının günlük giydiğiniz ayakkabılardan yarım veya bir numara büyük olması önerilir. Bu numara seçimi alacağınız botun kalıbına göre değişiklik gösterebilir. Ama genel bir kural olarak ayakkabının konforunu baş parmağınızdan ölçebilirsiniz. Bu şu anlama gelir; botu giydiğinizde ayak başparmağınız ile botun burnu arasında en az 1 parmak boşluk olmalıdır. Bunu da anlamak için şöyle bir test yapabilirsiniz;

  • Botunuzu giydiğiniz zaman bağcıklarını sıkıca bağlayın. Bağcıklar sıkı olmalıdır ancak bileklerinizdeki kan akışını kesmemelidir. Çünkü kan akışının kesilmesi demek özellikle soğuk koşullarda ayağınızın çok daha hızlı şekilde üşümesi demektir. Bağcıkları bağladığınızda ayakkabı ayağınızı sarmalı ve ayak içeride rahat hareket edecek kadar bol kalmamalıdır.
  • Bunu yaptıktan sonra ayağınızı iyice öne itin ve işaret parmağınızı botunuzun arkasında kalan boşluğa sokun. Eğer parmağınız rahatlıkla içeri giriyorsa o bot size uygun demektir.
  • Aynı zamanda topuğunuz bot içerisinde yaklaşık 3-4 mm yukarı kalkmalıdır. Bu şekilde ayak tırnaklarınızı ve topuklarınızı olası su toplaması ve tırnak düşmesi riskinden korumuş olursunuz.

Botlarınızı ilk defa bir faaliyette kullanacaksanız mutlaka en az 1 hafta önceden şehir içinde giymeniz gerekir. Bu, botun açılması, ısınarak ayağınızın şeklini alması açısından son derece önemlidir. Yani başka bir deyişle botunuzu kişiye özel hale getirmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 15-20 km’lik bir mesafe botlarınıza alışmanız için yeterli bir mesafe olarak kabul edilir. Fakat kullandığınız parkura dikkat edin, toprak zemin için üretilmiş bir bot veya ayakkabıyı asfaltta giyerseniz zamanından önce yıpratırsınız.

Botların Bakımı

Faaliyet dönüşünde nasıl bir ortamda olursanız olun yapmanız gereken ilk şey botlarınızı temizlemek olmalıdır. Botlarınızın kirlenme durumuna göre temizleme süreci değişecektir.

Eğer botlarınız çok çamurlanmışsa önce kaba çamurunu akıtın daha sonra da yumuşak bir fırça ile bastırmadan akan suyun altında kalan çamurları temizleyin. Peki, neden bastırmamalıyız? Çünkü bu şekilde küçük partiküller dikiş yerlerinden girerek astarın gözeneklerini tıkayabilir. Bu da botun bir süre sonra nefes alma özelliğini kaybetmesine neden olur. Daha sonrasında suyunu süzdükten sonra oda sıcaklığında kurumaya bırakabilirsiniz.

Eğer botlarınızı daha hafif bir faaliyette giydiyseniz üzerinden biraz su geçirmek de yeterli olacaktır. Unutmayın karda bile giymiş olsanız botlarınızı tatlı su ile mutlaka yıkayın, kar suyu bile botlarınıza hayal edemeyeceğiniz zararlar verebilir.

Unutmayın; botunuzun ömrü sizin ona nasıl davrandığınız ile doğru orantılıdır. Her faaliyet sonrası bakımlarını yaparsanız botunuz uzun süre size hizmet edecektir. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var;

  • Botlarınızın üzerinde suyun kayıp gitmesini sağlayan bir apre vardır. Ancak zamanla bu apre aşınır ve botlarınız suyu emmeye başlar. Bu emme botunuzun su aldığı anlamına gelmez ama botunuzu ağırlaştırır. Bunu önlemek için piyasada satılan ve botun su kaydırıcılığını sağlayan bazı solüsyonlar vardır. Bunları kullanarak su kaydırıcılığını tekrar sağlayabilirsiniz.
  • Botunuzu asla çorapsız giymeyin ve mutlaka yüksek kalitede, yaptığınız aktiviteye uygun bir çorap seçin.
  • Tırnaklarınız mutlaka kesilmiş olsun. Kesilmeyen tırnaklar zaman içinde astara zarar verip botun su almasına sebep olabilir.
  • Kurutma makinesi, kalorifer üstü, direkt güneş ışığı botunuzun çatlamasına ve su almasına sebep olabilir. Botunuzu oda sıcaklığında kurutmak her zaman en iyisidir.

Outdoor ayakkabı seçeneklerini görmek ve incelemek için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla