Yürüyüş

Doğa Yürüyüşüne Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

30 Temmuz 2018

Doğa yürüyüşü yapmak son derece keyifli ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Ancak her yerde olduğu gibi burada da bazı aksilikler çıkabilir. Bu nedenle doğa yürüyüşüne çıkarken her türlü önlemi almanızda büyük bir fayda vardır. Kamp ve dağcılık aktivitelerinizde, etkinliğinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için cevaplamanız gereken 2 tane soru vardır. Birincisi acil durumlarda yapmanız gerekenler neler ve ikincisi planda olmayan geceleri bir aksilik olmadan nasıl geçirebilirsiniz?

Yola çıkmadan önce tüm önlemlerini almalısınız dedik. Peki nedir bu önemler? İşte doğa yürüyüşüne çıkarken dikkat etmeniz gerekenler.

Doğa Yürüyüşlerinde İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler

Doğa yürüyüşlerinizin kaliteli geçmesi için yanınızda bulundurmanız gereken bazı temel malzemeler vardır. O malzemelerden bazılarını sizin için sıraladık.

Yön bulmanızı kolaylaştıracak malzemeler

Doğa yürüyüşlerinde kaybolmak isteyeceğiniz son şeydir. O nedenle gideceğiniz yeri önceden araştırmalı, yanınıza mutlaka harita ve pusula gibi size yön konusunda yardımcı olacak ekipmanlarını almalısınız.

Yedek Kıyafetler

Gideceğiniz bölgenin hava koşullarına ve yol durumuna göre yanınıza fazladan giyim ürünleri bulundurmayı kesinlikle atlamayın. Her zaman ihtiyacınız olacak. Genel strateji olarak yanımıza almamız gereken ekstra kıyafetleri gidilecek yerde o mevsimde karşılaşabileceğimiz en kötü hava koşullarını düşünerek seçmelisiniz. Bu malzemeler mevsime göre göre fazladan bere, çorap, t-shirt, polar yelek ve yağmurluk olabilir.

İlk yardım malzemeleri

Tüm doğa aktiviteleri için ilk yardım malzemeleri olmazsa olmazdır. Bir ilk yardım çantası hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilerin sağlığı için faydalı olabilir. Yürüyüşler için özel olarak hazırlanmış hazır ilk yardım çantalarından alabilirsiniz.

Yaz yürüyüşlerinde güneşten korunmak

Eğer yazın doğa yürüyüşü yapıyorsanız güneş kreminizi ve şapkanızı mutlaka yanınızda bulundurun. Ne olursa olsun güneşten korunmayı asla atlamayın.

Aydınlatıcılar

Kafa lambası veya fenerler doğa yürüyüşlerinizde çantanızda mutlaka bulundurmanız gereken ekipmanlar arasındadır. En önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan ışık kaynaklarının pillerinin sonsuz olmadığını hesaba katarak fazladan pil bulundurmayı da unutmayın.

Ateş yakma malzemeleri

Beklenmeyen durumlarda hayatta kalabilmeniz için en önemli ihtiyaçlardan biri ateştir. Bu sebepten çantanızda mutlaka kibrit, çakmak vb. ateş başlatıcı araçları bulundurun.

Yeme İçmenize Dikkat Edin

Doğa yürüyüşü planı yaparken, beslenmenizi her zaman aktivitenizin 1 gün uzama ihtimali varmış gibi planlamalısınız. Özellikle kuru meyve, konserve, kuruyemiş gibi pratik ve enerji veren yiyeceklerinizi yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

Aynı şekilde gideceğiniz alandaki su kaynaklarını mutlaka araştırın. Yola çıkarken en az 1 litre suyunuz mutlaka yanınızda olmalı. Yürüyüşünüzün uzunluğuna göre su miktarını artırabilirsiniz.


Doğa yürüyüş planı yaparken yukarıda belirttiğimiz önlemleri mutlaka alın. Aktivitenizin kalitesini aldığınız önlemler belirler. Yürüyüşünüzde ihtiyacınız olabilecek tüm outdoor ekipmanlara https://www.kutupayisi.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla