Yürüyüş

Doğa Yürüyüşüne Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

30 Temmuz 2018

Doğa yürüyüşüne çıkarken her türlü önlemi almanızda büyük bir fayda var. Kamp ve dağcılık aktivitelerinizde, etkinliğinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için cevaplamanız gereken 2 tane soru vardır. Birincisi; ”acil durumlarda yapmanız gerekenler neler?”, ikincisi; ”planda olmayan geceleri bir aksilik olmadan nasıl geçirebilirsin?”
Yola çıkmadan önce tüm önlemlerini almalısınız. Gideceğiniz yeri önceden araştırmalı, yanınıza mutlaka harita ve pusula gibi size yön konusunda yardımcı olacak ekipmanlarını almalısınız.

Fazladan giyim ürünleri bulundurmayı kesinlikle atlamayın. Her zaman ihtiyacınız olacak.
İlk yardım malzemeleri, olmazsa olmazdır. Hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilerin sağlığı için faydalı olabilir.

Güneş kreminizi mutlaka yanınızda bulundurun. Güneşten korunmayı asla atlamayın.

Kafa lambası veya fenerler doğa yürüyüşlerinizde çantanızda mutlaka bulundurmanız gereken ekipmanlar arasındadır. En önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan ışık kaynaklarının pillerinin sonsuz olmadığını hesaba katarak fazladan pil bulundurmayı da unutmayın.

Beklenmeyen durumlarda hayatta kalabilmeniz için en önemli ihtiyaçlardan biri ateştir. Bu sebepten çantanızda mutlaka kibrit gibi araçları bulundurun.

Kamp ve dağcılık planı yaparken, beslenmenizi her zaman 1 gün fazladan kalacakmışsınız gibi planlamalısınız. Meyve, konserve, kuruyemiş gibi yiyeceklerinizi yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

Gideceğiniz alandaki su kaynaklarını mutlaka araştırın. Yola çıkarken en az 1 şişe suyunuz mutlaka yanınızda olmalı. Genel strateji olarak yanımıza almamız gereken ekstra kıyafetleri gidilecek yerde o mevsimde karşılaşabileceğimiz en kötü hava koşullarını düşünerek seçmelisiniz. Bu duruma göre fazladan bere, çorap, polar yelek ve yağmurluk olabilir.

Herhangi durumlar için kamp yaparken yanınızda çakı bulundurmakta fayda var.

Doğa yürüyüş planı yaparken yukarıda belirttiğimiz önlemleri mutlaka alın. Aktivitenizin kalitesini aldığınız önlemler belirler.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla