Yürüyüş

Doğa Yürüyüşünde Güvenlik

8 Şubat 2018

Açık havada gerçekleştireceğiniz trekking etkinliklerinizden keyif almak istiyorsanız bazı önemler almanız gerekmektedir.
Doğa yürüyüşlerine çıkarken çantanıza ilk koymanız gereken şey ilk yardım çantanızdır. Herhangi istenmeyen bir kaza durumunda hayati öneme sahiptir. Sıklıkla ihtiyacınız olan ürünlerin yanınızda olmasına özen göstermelisiniz. Nedir bunlar; yedek şarj, düdük, bıçak, küçük bir ip, kibrik, iğne, kafa lambası, el feneri vb.
Bu eşyalarınızın tümünü su geçirmeyen bir çantaya koymaya dikkat edin. Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce gerekli aşıları olmayı unutmayın. Doğa yürüyüşlerinin en önemli kurallarından biridir.
Açık hava yürüyüşlerinde rahatsız edici bir şey var ise o da sinekler! Doğanın içindeyken onlarca hayvanla karşılaşmanız gayet doğal fakat biz insanların sinekleri çok sevdiği söylenemez. Isıtıp soktuklarında stresli ve sancılı bir süreç başlayabiliyor. Bu tür süreçleri hiç yaşamamak için önlem almakta fayda var!

Arılar yazın daha çok tatlı ve kokulu yiyeceklere yönelmektedirler. Bu yüzden arılar etrafınızdayken dikkatli olmakta fayda var. Arı sokması durumunda hızlıca müdahale edilmeli ve iğne dikkatlice çıkarılmalıdır. Bu süreçte de iğnenin kırılmadan çıkarıldığından emin olmalısınız, derinin altında iğne parçası kalmamalıdır arı zehrini bırakabilir. İğneyi çıkardıktan sonra o alanı iyi temizlemelisiniz ve bölgeye yumuşatıcı bir merhem sürmelisiniz. Bu bakım yöntemini derinizi rahatsız eden bitkilere dokunduğunuzda da yapabilirsiniz.
Lyme hastalığına sebep veren keneler genelde ormanlarda ve yüksek ağaçlarda bulunabilirler. Korunmak için, uzun ve açık renk bir pantolon giyebilirsiniz. Rengin açık olması sayesinde üstünüzde kene varsa fark etmeniz çok kolay olacaktır. Kene yapışması durumunda keneyi çıkarın ve hemen en yakınınızdaki doktora gidin.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla