Doğayı Koru!, Kampçılık

Doğa Kamplarında Yaban Hayvanlarından Endişe Etmeli Miyiz?

6 Eylül 2021

Doğada olmak, doğayla bütünleşmek ve doğal hayata karışmak kamp aktiviteleri ile mümkün. Kendinizi doğanın huzurlu kollarına bırakıp modern dünyanın gerekliliklerinden bir süreliğine de olsa uzaklaşabilirsiniz. Bilgisayar ekranından, televizyon ya da telefonlarınızdan bir süre ayrı kalmak hem bedeninizin hem de ruhunuzun dinlenmesine yardımcı olacaktır.

Ancak doğanın bu derece kalbine indiğinizde, burada doğanın asıl sahipleri olan yaban hayvanları ile onların evlerini paylaşıyor olacağınızı da hatırlatalım. Bu dünyada hayatta kalmaya çalışan yırtıcılar, memeliler ve diğer hayvanlar ile aynı ortamı paylaşmak için bazı konulara dikkat etmekte fayda var. Doğa kamplarında yaban hayvanlarını rahatsız etmemek ve aynı zamanda güvende kalmak için önerilerimiz:

Yaban Hayvanlarını Tanımak Önemli

Kamp için tercih edeceğiniz bölge; ormanlık, dağlık ya da sulak olabilir. Bu alanların her birinde, yaşamını devam ettirmeye çalışan dostlarımızın olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Niyetleri hayatta kalmak ve soylarını devam ettirmek olan yaban hayvanları sizleri tehdit olarak görebilir ya da sadece aç oldukları için yakınlarınıza gelmek isteyebilirler. İşte tüm bu durumlara hazırlıklı olmak için bölgede bulunan yaban hayatı ile ilgili az çok fikir sahibi olmanız önemlidir. Güneş günlük mesaisini tamamlayıp bölgenizi terk ettiğinde yaban hayvanları için avlanma ve yiyecek bulma zamanı da gelmiş demektir. Kamp alanında hangi hayvan türlerinin yaşadığını bilmeniz, tedbir anlamında size yol gösterecektir.

Güvenliğiniz İçin Dikkatli Olmak Şart

Çadırınızı konumlandıracağınız alan suya yakın olduğunda, geç saatlerde su içmeye gelecek ziyaretçiler için tetikte olmalısınız. Niyetleri sadece su içmek olsa da tedbirsizliğiniz nedeni ile zarar görme ihtimaliniz olabilir. Özellikle ortalıkta bırakacağınız yiyecekler ya da çöpler yaban hayvanlarının iştahlarını kabartabilir. Yapmanız gereken, özellikle hava karardığında çöp ve yiyecek malzemelerinizi çadırınızdan uzaklaştırmak ya da kapalı bir şekilde araç içinde muhafaza etmek olmalıdır.

Genellikle müzik ya da konuşma sesleri, yaban hayvanlarını ortamdan uzaklaştırmak için yeterli olacaktır. Ancak tüm bu eğlence bitip derin sessizlik başladığında güvenlik önlemleri çok daha büyük önem kazanır. Birçok yaban hayvanı, zorunda olmadıkça insanlara yaklaşmayı tercih etmez. Ancak yine de uzun süre açlık yaşayan hayvanlar için yiyecek malzemelerinizin birer davetiye olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Tedbiri Elden Bırakmayın

Gündüz saatlerinde çadırınızdan uzaklaşmanız gerektiğinde, çadır etrafında yiyecek ve çöplerinizi bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Tekil geziler yerine toplu yürüyüşler tercih etmeli, gruptan ayrılmamalı ve mümkünse yanınızda acil durum düdüğü bulundurmalısınız. Böcek, sinek ve yılan sokmalarına karşı ilk yardım ekipmanlarınızın ve basit ilaçlarınızın yanınızda olduğundan da emin olmanız da önemlidir.


Doğada vakit geçirirken yaban hayvanlarının misafiri olduğunuzu lütfen aklınızdan çıkarmayın. Tıpkı misafirliğe gittiğinizde sizi misafir eden insanların evinde çöp bırakmadığınız gibi kamp etkinliğinizden sonra çöplerinizi yanınıza alarak alanı terk etmeniz önemlidir. Ayrıca yaktığınız kamp ateşinin tam olarak söndüğünden ve etrafa ısı yaymayacak şekilde soğuduğundan emin olmadan alanı terk etmemek de önemli olan bir diğer ayrıntıdır.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla