Sağlık

Doğa Aktivitelerinde Susuz Kalmayın

7 Ağustos 2021

Hepimiz kamp, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, bisiklet turu gibi outdoor faaliyetler için dışarı çıkmayı seviyoruz. Bu aktiviteleri ne kadar sevsek de, özellikle sıcak havalarda açık hava etkinliği yapmak vücudumuz için yorucu olabiliyor. Açık hava etkinliklerine katılırken yorgun hissetmenin ana nedenlerinden biri de dehidrasyondur. İşte bu nedenle doğa aktivitelerinde yeterince su içmek büyük önem taşır.

Sussuz kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Vücudumuz bize çeşitli şekillerde susuz kaldığını söyler. Dehidrasyonun yaygın belirtileri arasında susuzluk hissi, kas krampları, baş ağrısı, koyu sarı çiş veya kuru cilt bulunur. Susuz kalmak, son derece rahatsız edici durumlara ve sağlık sorunlarına neden olabilir. . Genelde sağlık merkezlerinden uzakta gerçekleşen doğa aktivitelerindeyse susuz kalmak riskli durumlar oluşturabilir.

Bu nedenle faaliyetlerde yeterince su içmek son derece önemlidir. İşte sizin için derlediğimiz açık hava etkinlikleri sırasında veya dışarı çıktığınızda susuz kalmamak için bazı ipuçları:

Marka: Aladdin

Aktivitelerden önce ve aktivite sırasında su tüketin

Açık hava etkinliklerinden iki saat önce en az yarım litre su tükettiğinizden emin olun. Dışarıdayken yaklaşık 15 dakikada bir bir bardağa denk gelecek kadar (yaklaşık 0,25 lt) su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Suyunuzu elinizin altında bulundurun

Vücudunuzun optimum seviyelerde çalışmasını sağlamak için sık sık su tüketmeniz gerekir. Eğer sıcak havada efor gerektiren yürüyüş, tırmanış gibi sporlar yapıyorsanız bu durumda su tüketiminizin yeterli olduğundan emin olmanız daha büyük önem kazanır. Bu sebeple su mataranızı kolay ulaşabileceğiniz yerlerde bulundurun.

Marka: Stanley

Hafif giysiler giyin

Hafif ve nefes alabilen giysiler giydiğinizde yalnızca daha rahat olmakla kalmaz, aynı zamanda daha konforlu da hissedersiniz çünkü bu giysiler terinizin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Bu, vücudunuzun sıcaklığını düzenlemesi için daha uygun bir ortam yaratacaktır.

İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha fazla mola verin

Vücudunuz siz farkına varmadan fazlasıyla yorulur. İster koşuyor veya bisiklete biniyor, ister sadece yürüyor olun, alışık olduğunuzdan daha fazla mola verin. Bu size vücudunuzu kontrol etme ve aktivitenizde gerekli değişiklikleri yapma şansı verir.

Marka: Aladdin

Gölge alanları tespit edin

Gölgede mola vermek son derece önemlidir. Güneşten uzak durmak, yorgunlukla savaşarak aktivitenize daha uzun süre devam etmenizi sağlayabilir.


Sıcak havada yaptığınız doğa aktivitelerinde mutlaka ama mutlaka sıvı tüketmeye özen gösterin. 

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla