Sağlık

Doğa Aktiviteleri Sırasında Güneşten Korunmak

28 Ağustos 2021

Dermatoloji uzmanlarının da her dönem vurguladığı gibi bazı güneş ışınları cildimiz için oldukça zararlı. Özellikle yaz aylarının gelişiyle bu zararlar gözle görülür boyutlara ulaşmaya başladı. Güneş yanıkları, cilt lekeleri derken uzun süre güneşle baş başa kalmanın sonuçları cilt kanserine kadar gidiyor. Uzmanlar belirli saatlerde güneşe çıkılmaması gerektiği ve güneş ışınlarından olabildiğince korunulması gerektiği konusunda her gün uyarılarda bulunuyor. Doğa aktiviteleri sırasında zaman su gibi geçiyor. Tüm gün doğayla iç içe olmak, ağaçların altında gölgede vakit geçirmek bazen aldatıcı olabiliyor. Güneşe doğrudan maruz kalmasak da güneş cildimiz bu ışınlarından hasar alabiliyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte onlardan en işe yarayanları: 

Yüksek koruyuculu güneş kremi kullanın.

Yaz kış güneş kremi kullanmak cildimizi korumak açısından oldukça önemli. Vücudumuzda güneş lekeleriyle karşılaşmamak için doğa aktiviteleri sırasında düzenli olarak yüksek koruyuculu güneş kremi kullanmamız gerekiyor. Uzmanlar özellikle ultraviyole ışınlarına karşı koruması olan güneş kremlerini öneriyor. Cildinizin yapısına en uygun, sivilce yapmayan ve gözenekleri tıkamayan güneş kremini bulmak için araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın güneş kremlerini güneşe çıkmadan 30 dakika önce ve temiz cildimize sürmemiz gerekiyor.

Uzun kıyafetler tercih edin.

Kollarınızı güneşten korunmak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de uzun kollu kıyafetler giymek. Uzmanlar güneşten korunmak için, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde açık renkli ve sık dokulu kıyafetler tercih edilmesini öneriyor. Omuz ve kol bölgesinde koyu güneş lekelerinin ve zararlı benlerin oluşumunu önlemek açısından bu oldukça önemli. Yanınıza alacağınız ince bir hırka ile cilt kanserinin ve yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz. Uzun kollu kıyafetlerin dışında gözünüzü korumak için de güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı sakın unutmayın. 

Şapka kullanın.

Şapkalar zaten doğa aktivitelerinin vazgeçilmezi ancak kullanmanın başka bir yararı daha var, güneşten korunmak. Özellikle kep tarzı yüze gölgelik oluşturan ve buff gibi saç derinizin de nefes almasına olanak sağlayan şapka türlerini tercih etmelisiniz. Bu sayede hem yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından koruyacak hem de kafanızı havasız bırakmamış olacksınız.

Belli saatlere dikkat edin.

Dağ tırmanışından uzun orman yürüyüşlerine, piknikten çeşitli sporlara kadar doğa aktivitelerini yapmayı hepimiz çok seviyoruz. Ancak doğayla baş başa kalmak için her saat pek uygun olmayabiliyor. Uzmanlar özellikle ilkbahar ver yaz aylarında sabah 10.00’dan öğleden sonra 15.00’a kadar direkt güneşe maruz kalınmaması gerektiğini söylüyor. Güneş ışınlarının dik bir açıyla cildimize nüfuz ettiği bu saatler cildimiz açısından oldukça zararlı. Ne yazık ki bu saatlerde gölgede bekleyin gibi bir tavsiye vermek mümkün değil. Çünkü ultraviyole ışınları gölgede de etkili. Siz siz olun öğle saatlerindeki kavurucu güneşin altında beklemeyin. 


Cilt problemleri ve yanıklar yaşamamak için doğa aktiviteleri sırasında güneşten korunmayı ihmal etmeyin!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla