Dağcılık, Tırmanış

Dağcılıkta Ekipman ve Teknik Malzemenin Önemi

16 Ekim 2017

Dağcılık risk almayı gerektiren bir ekstrem spordur. Sağlıklı bir tırmanış için dağcılıkta ekipman ve teknik malzeme kadar vücudunuzun da gerekli kondisyona sahip olması gerekmektedir. Bu yüzden dağcılığa başlarken, zorluk derecesini iyi planlamanız gerekmektedir. Dağcılığa başlamadan önce mutlaka eğitim almalısınız. Bu tür eğitimleri özel dağcılık kulüplerinde, derneklerde ve üniversitelerin dağcılık kulüplerinde alabilirsiniz.

Dağcılıkta Ekipman Seçimi

Son yıllarda, dağlarda ve arazilerde gerçekleşen kaza haberlerini çok sık duymaya başladık. Ani değişen hava koşulları, alınan kararlar, eğitimsizlik, sorumsuzluk, yorgunluk, sağlık problemleri, aşırı özgüven ve en önemlisi eksik ya da hatalı malzemeler istenmeyen kazalara sebep olur. Dağcılıkta ekipman işte bu sebeple çok önemlidir ve seçtiğiniz malzemeler hayatınıza mal olabilir. Yaşanan kazalardan sonra ekip ile kurulan iletişimlerde, meydana gelen kazaların insan davranışlarından kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor. O yüzden hayatınızı riske atacak kararlardan uzak durmalısınız. Risk konusunda kendinize ve ekibinize karşı dürüst olmalısınız.

Dağcılık sporunun farklı türleri vardır. Bunlar; trekking, ekspedisyon, ferrata, spor tırmanış, bouldering ve kaya tırmanışıdır. Hangi sporu yapmak isterseniz ona göre alacağınız eğitim farklılık gösterir. Pratik olarak doğaya çıkmadan önce spor hakkında teorik eğitimler verilir. Bu eğitimlerde malzeme seçimleriyle ilgili de bolca bilgi mevcuttur.

Örneğin trekking ya da hiking yapacaksanız, başlıca ekipman faaliyete uygun bir ayakkabıdır. Eğimli yerlerde kaymamak için ayakkabının tabanının tırtıklı olmasına özen gösterebilirsiniz. Böyle yürüyüşler için alacağınız ayakkabının numarasını ayağınıza göre bir numara büyük almanız sizin faydanıza olur. Yürüyüş yağışlı bir günde gerçekleşiyorsa ayakkabınızın su geçirmez özellikte olması önemli bir ayrıntıdır. Ancak su almadığı gibi ayağınızı terletmeyecek şekilde nefes alabilir olmalıdır.

Kaya tırmanışında ise faaliyette kullanılacak kask, ip, kemer, ekspreslerin sağlam ve güvenilir olması çok önemlidir. Kasksız tırmanış yapmayın. Herhangi bir aksilikte, kafanızı koruyarak hayatınızı kurtaracaktır. Tırmanıcı emniyetini alan kişi ile sürekli irtibat halinde olmalıdır. Herhangi bir aksilik durumunda oturup olacakları beklemeyin, sakinleşin ve elinizde olanaklarla neler yapabilirsiniz diye düşünün. Ani kararlar vermeyin. Yapacağınız eylem doğru ve kesin olmalıdır. Riskleri en aza indirin ve yolunuza devam edin. İstenmeyen kazalarda hemen ümitsizliğe kapılmayıp, etrafınızda doğa güzelliklerini dikkate almaya çalışın ve kendinizi motive edin.

İlginizi çekebilir: Tırmanış ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Dağcılık yaparken teknik malzemelerinizin eksik olmaması ciddi bir konudur. Bu konunun hayati açıdan çok önemli olduğunu asla unutmayın. 

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla