Dağcılık, Tırmanış

Dağcılıkta Teknik Malzemenin Önemi

16 Ekim 2017

Dağcılık risk almayı gerektiren bir ekstrem spordur. Sağlıklı bir tırmanış için vücudunuzun gerekli kondisyona sahip olması gerekmektedir. Bu yüzden dağcılığa başlarken, zorluk derecesini iyi planlamanız gerekmektedir. Dağcılığa başlamadan önce mutlaka eğitim almalısınız. Bu tür eğitimleri özel dağcılık kulüplerinde, derneklerde ve üniversitelerin dağcılık kulüplerinde alabilirsiniz.  Son yıllarda, dağlarda ve arazilerde gerçekleşen kaza haberlerini çok sık duymaya başladık. Ani değişen hava koşulları, alınan kararlar, eğitimsizlik, sorumsuzluk, yorgunluk, sağlık problemleri, aşırı öz güven ve en önemlisi eksik ya da hatalı malzemeler istenmeyen kazalara sebep olur ve bu durum hayatınıza mal olabilir. Yaşanan kazalardan sonra ekip ile kurulan iletişimde, meydana gelen kazaların en büyük etkisi insan davranışlarından kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor. Hayatınızı riske atacak kararlardan uzak durmalısınız. Risk konusunda kendinize ve ekibinize karşı dürüst olmalısınız.

Dağcılık sporunun farklı türleri vardır. Bunlar; trekking, ekspedisyon, ferrata, sport climbing, bouldering, kaya tırmanışıdır. Hangi sporu yapmak isterseniz ona göre alacağınız eğitim farklılık gösterir. Pratik olarak doğaya çıkmadan önce spor hakkında teorik eğitimler verilir. Trekking ya da hiking yapacaksanız, buna uygun ayakkabı giymelisiniz. Eğimli yerlerde kaymamak için ayakkabının tabanının tırtıklı olmasına özen gösterebilirsiniz. Böyle yürüyüşler için alacağınız ayakkabının numarasını ayağınıza göre bir numara büyük alabilirsiniz. Yürüyüş yağışlı bir günde gerçekleşiyorsa su geçirmez özellikte olması önemli bir durum. Kalabalık bir grupla yürüyüş yapıyorsanız, ekipten çok uzaklaşmamakta fayda var. Kaya tırmanışında kullanılacak olan ip, kemer ve ekspreslerin sağlam ve güvenilir olması çok önemlidir. Tırmanıcı emniyetini alan kişi ile sürekli irtibat halinde olmalıdır. Tırmanış sırasında korkuyorsanız, bunu öfkeye dönüştürün ve kendinizi motive edin. Herhangi bir aksilik durumunda oturup olacakları beklemeyin, sakinleşin ve elinizde olanaklarla neler yapabilirsiniz diye düşünün. Ani kararlar vermeyin. Yapacağınız eylem doğru ve kesin olmalı. Riskleri en aza indirin ve öyle yolunuza devam edin. İstenmeyen kazalarda hemen ümitsizliğe kapılmayıp, etrafınızda doğa güzelliklerini dikkate almaya çalışın ve kendinizi motive edin.

İlginizi çekebilir: Tırmanış ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Dağcılık yaparken teknik malzemelerinizin eksik olmaması ciddi bir konu, bu konunun hayati açıdan çok önemli olduğunu unutmayın. Kasksız tırmanış yapmayın. Herhangi bir aksilikte, kafanızı koruyacaktır. Bu tür teknik malzemeler gözünüze önemsiz gelmesin. Bir aksilik durumunda hayatınızı kurtaracaktır.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla