Tırmanış

Dağcılıkta İpin Önemi

11 Mart 2018

Doğa ile iç içe olmayı seven insanlara outdoor sporları dediğinizde akıllarına ilk olarak dağcılık gelmektedir. Tırmanış sırasında dağcının güvenli olması gerekmektedir ve bu güvenliğin sağlanması için iplere ihtiyaç vardır.
Dağcılar tırmanırken, istenmeyen kazalara karşı ana ve ara emniyet noktaları belirler. Bu göre kendilerini emniyete alırlar. Bir düşüşte, son emniyet noktasından olan yüksekliğe ve dağcının ağırlığına bağlı bir kinetik enerji ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu enerjinin tamamı, dağcının vücuduna geçerse, düşüş dursa dahi, omurga kırılması ya da emniyet kemerinin çıkması gibi pek çok tehlike ortaya çıkabilir. O nedenle ipin esneyerek, dağcının üzerine binen kuvveti azaltması çok önemlidir. Böyle esneyebilen iplere dinamik ip, esnemeyenler iplere ise statik ip denir. Bu iki tür ipinde dağcılıkta kullanım yerleri farklılık gösterir.
Tırmanışta kulllanılan ipin adı dinamiktir. İnişte ve kurtarma sırasında statik ipler kullanılmaktadır.
Dağ tırmanışı yapacağınız sırada ipleriniz eksiksiz olmalı. Can güvenliğiniz her şeyden önemlidir. Tüm ekipmanlarınız eksiksiz yanınızda olmalı, özellikle kasksız tırmanış yapmamalısınız. Kaza durumlarından ölüm riskini oldukça yüksektir. Dikkatli olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Tırmanış ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla