Dağcılık

Dağcılık Malzemeleri Nelerdir?

11 Aralık 2017

Dağcılık en basit tanımı ile orman sınırının bittiği yerden başlayarak zirveye doğru yapılan tırmanışlardır. Dağcılık malzemeleri bu sınırlar içerisinde bulunduğunuz coğrafyaya göre farklılıklar gösterebilir. Elbette burada da malzemeler ihtiyaçlara göre şekillenmektedir. Dağcılıkla ilgilenen sporcular, tırmandıkça yer çekiminin etkisinden dolayı zorlanmaya başlayabilir. O nedenle dağcılıkta en önemli şeylerin başında ağırlık gelmektedir. Zirveye yaklaştığınızda oksijen miktarı azaldığı için baş dönmesi olabilir.

Dağcılık faaliyeti yaparken en önemli detaylardan biri tüm gerekli malzemeleri ve ekipmanları eksiksiz olarak yanınızda bulundurmaktır. Sırt çantası seçiminizi iyi yapıp, malzemelerinizi düzenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Malzemeleri düzenli ve doğru bir şekilde yerleştirmek daha sonrasında gerekli olduklarında onlara ulaşmanızı kolaylaştıracak ve sırt çantanızdaki düzen sayesinde normalden daha az yer kaplayarak diğer malzemelere de yer açacaktır.

Dağcılık Malzemeleri Listesi?

Çadır
Uyku tulumu
Mat
Sırt çantası
Fener veya kafa lambası
Yedek pil
Yedek ampul
Mumluk ve mumlar
Batonlar
Düdük
Hedik
Kazıklar ve plakalar
Kar küreği
Bivak torbası
Termos
İlk yardım seti

İlginizi çekebilir: Yaz dağcılığı nedir?

Dağcılık için kullanacağınız malzemeler ve ekipmanlar dışında aktivite süresi boyunca size yetecek ve enerji ihtiyacınızı karşılayacak gıda da büyük öneme sahiptir. Taze meyve ve benzeri şeyler buzdolabı imkanınız olmadığı için çabuk bozulabilirler. Daha çok yanınızda makarna, konserve yiyecekler, hazır çorba, kuru meyve, kuru yemiş ve protein bar gibi ürünler taşırsanız bozulma açısından daha sağlıklı ve besleyici olacaktır. Outdoor aktivitenizi gerçekleştirmeden önce tüm eksiklerinizi tamamlamak için kutupayisi.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla