Kampçılık, Seyahat, Yürüyüş

Çocuklarla Yapabileceğiniz 5 Yaz Aktivitesi

18 Haziran 2022

Soğuk havalar bitip sıcak yaz ayları geldiğine göre artık iç mekan aktivitelerini bir kenara bırakıp dışarıya çıkmanın vakti geldi! Eğer siz de çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri arıyorsanız sizin için bazı harika önerilerimiz var. Bu yaz aktiviteleri sayesinde çocuğunuzla dışarıda kaliteli zaman geçirirken doğayı keşfetmesini de sağlayabilirsiniz.

Çocuklarla Yapılabilecek Yaz Aktiviteleri Nelerdir?

Çocuklar, çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinmelerine izin veren deneyimlere ihtiyaç duyarlar. Dışarıda yapacağınız yaz etkinlikleri, çocukların hareketliliğine ilham verir ve yaratıcılıklarını teşvik eder.

Bu yazımızda çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri arasından kolaylıkla yapabileceğiniz beş aktiviteyi listeledik.

Çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri

1.Ufak bir bahçe oluşturun

Çocuklarınızın dünyayla bağlantısını güçlendirmek için, yediği yiyeceklerin oluşum sürecini deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için evde, balkonunuzda, bahçenizde veya mahallenizdeki topluluk bahçelerinde bir sebze bahçesi hazırlayın. Sebze bahçeleri, ailenizin bir arada vakit geçirmesine imkan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda harika bir eğitim fırsatı sunar.

Çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri

2.Kuş gözlemi yapın

Kuş gözlemi, çocukların çevrelerindeki hayvanları tanımaları için harika bir fırsattır. Her gün birkaç saat ayırarak çocuğunuzla etrafınızdaki kuşları gözlemlemeyi deneyebilirsiniz. Mahallenizdeki kuşlara yoğunlaşabileceğiniz gibi çevrenizdeki ormanlık alanları ziyaret edip buralardaki kuşları da izleyebilirsiniz. Bu gözlemi yaratıcı bir etkinliğe çevirmek isterseniz çocuğunuz gördüğü kuşları size tarif edebilir ya da resim yapmaktan hoşlanıyorsa gördüğü kuşları kuş gözlem defterine çizebilir. Eğer dürbününüz ya da fotoğraf makineniz varsa kuş gözlemlerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

3.Kamp yapın

Çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri söz konusu olduğunda kamp yapmak kesinlikle ilk sıralarda yer alıyor. Kamp yapmak çocuklar için son derece ilgi çekici bir aktivite olmasının yanı sıra aynı zamanda eğiticidir. Doğada vakit geçirmek, bitkileri, böcekleri, hayvanları tanıma deneyimini güçlendirerek çocuğunuzun doğaya aşina olmasını sağlar.

Kamplarda ihtiyacınız olacak tüm kamp malzemelerini görmek için sitemize göz atabilirsiniz: Kamp Malzemeleri

Çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri

4.Doğa sporları yapın

Hava sıcaklığının arttığı yaz ayları yeni aktiviteleri denemek için de son derece uygun fırsatlar sunar. Yaz boyunca çeşitli sportif aktiviteler yaparak çocuğunuzun fiziksel gelişimini de destekleyebilirsiniz. Kano, bisiklet, yürüyüş, yüzme gibi yaz aktiviteleri kesinlikle kaliteli bir yaz geçirmenizi sağlar.

Çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri

5.Piknik yapın

Çocuğunuzun doğayı tanıması ve dışarıda vakit geçirmeye alışması için günlük piknikler yaparak çevresine aşina olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer gün boyu sürecek pikniklere ayıracak vaktiniz yoksa, günde yarım saat ayırarak en yakın parka gidip çimlerde oturup, yanınıza aldığınız meyveleri yiyebilirsiniz. Tek başına bu bile çocuğunuz için kaliteli bir aktivite olacaktır.


Bu listede kolaylıkla yapabileceğiniz aktivitelere yer vermek istedik. Çocuklarla yapılabilecek yaz aktiviteleri listesini uzatmak elbette mümkün. Eğer bu listede yer almayan keyifli aktiviteleriniz varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Keyifli bir yaz geçirmenizi diliyoruz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla