Kampçılık

Çocuklarla Kamp Yapmak İçin Tavsiyeler

2 Eylül 2021

Çocuk kahkahalarının doldurduğu yemyeşil bir kamp alanından daha güzel ne olabilir ki? Ama çocukla kamp yapmak; eğlenceli olduğu kadar dikkat gerektiren bir aktivitedir. Çocuğunuzun yaşına uygun olarak onu bekleyen heyecanlı aktiviteler olduğu kadar bazı tehditler de olabilir. Çocuklarınızla geçireceğiniz keyifli bir kamp süreci için, kamp öncesi ve esasında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olduğunu hatırlatmalıyız.

Eğer hazırsanız çocuklarla kamp yapmak için tavsiyeler verdiğimiz yazımıza başlıyoruz.

Mevsimi Doğru Seçin

Doğru ekipmanlara sahip olduğunuz sürece hemen her mevsim kamp yapmanız mümkün. Ancak bu aktiviteye çocukları da dahil ettiğinizde aşırı sıcak ve aşırı soğuk havaların sizi zorlayabileceğini unutmamalısınız. Çocukların kamp alanında doğru şekilde giyinmesi, güneş ve soğuktan yeterince korunması oldukça önemlidir. Çoğu kamp alanının ilçe merkezlerine olan mesafesi düşünüldüğünde, hastalıklarla karşı karşıya kalmak son derece can sıkıcı olacaktır.

Havaların nispeten serin ancak hala yeterince sıcak olduğu bahar ayları çocuklarla kamp yapmak için son derece uygun dönemlerdir. Özellikle ilkbahar aylarında yapacağınız çocuklarla kamp etkinliğinizde doğanın uyanışına şahitlik etmek onları fazlasıyla mutlu edecektir. Kış aylarında kamp düşünüyorsanız, çocuğunuzun kıyafetlerinin, uyku tulumu ve diğer ekipmanlarının mevsim koşullarına uygun olmasını ve kamp sürenizi mümkün olduğunca kısa tutmanızı tavsiye ederiz.

Doğru Kamp Ekipmanlarını Alın

Konu çocuklarla kamp yapmak olduğunda, kamp ekipmanlarının eksiksiz olması son derece önemlidir. Çocuğunuz ve kendiniz için, mevsim koşullarına uygun uyku tulumu, çadır ve mat gibi ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Özellikle bahar ve yaz aylarında hamak ya da salıncak ekipmanlarını da mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

Bölge Hakkında Önceden Araştırma Yapın

Çocuklarla kamp yapılacak alanın, merkeze, hastanelere, eczanelere ve markete olan uzaklığı önem taşıyacaktır. Kamp kuracağınız bölgenin çevre haritasını önceden inceleyerek kendinizi tatsız sürprizlerden koruyabilirsiniz. Kamp alanının yapısı, bölgede bulunan yaban hayvanları ve alışkanlıkları ile ilgili ön bir bilgi edinmek de çocuklarla yapılan kampta sizi güvende tutacaktır.

Güvenli Kamp Alanlarını Tercih Edin

Söz konusu minik bedenler olunca, güvenlik hemen her şeyin önünde gelir. Bu konuda endişe duyuyorsanız çocuklarla yapacağınız kamplarda, orman içlerinden ziyade güvenlikli, tuvalet ve duş alanlarına sahip özel kamp yerlerini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Yakınınızda mutlaka çadır komşularınızın olduğundan ve bölgenin kamp için uygun olduğundan emin olmalısınız. Özellikle çocuklarla yapılan kamplarda, cep telefonlarınızın çekmediği ıssız alanlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Doğada Oynayabileceğiniz Oyunlar Öğrenin

Çocuklarla kamp yapmak son derece keyifli bir aktivitedir. Ancak günün uzunluğu düşünüldüğünde, çeşitli aktivitelerle çocuklarınızın sıkılmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Evinizden getireceğiniz kutu oyunları şimdilik bir kenarda dursun, saklambaç ya da yakalamaca gibi hareketli oyunlar planlayabilir ve çocuklarınızla doyasıya eğlenebilirsiniz. Doğa içerisinde oynayabileceğiniz oyunlar araştırmanız, yanınıza ip, top gibi malzemeler almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Bunların yanı sıra çocuklarınıza kamp esnasında doğayı tanıtmayı, ağaçlar, toprak ya da otlar ile ilgili bilgiler verip onları kamp ve doğa konusunda eğitebileceğiniz oyunlar türetebilirsiniz.


Çocuklarla kamp yapmak onlarla vakit geçirmek, doğa bilincini aşılamak ve çevreyi tanıtmak için eşsiz fırsatlardır. Bu fırsatı en iyi şekilde kullanıp harika bir kamp geçirmenizi dileriz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla