Kampçılık

Çadırda Nem Nasıl Giderilir?

2 Nisan 2019

Her geçen gün kamp yapmak isteyenlerin sayısı artıyor. Doğanın içinde olmak her ne kadar güzel olsa da çadırın içindeyken bazı konforsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri; çadırınızda nem oluşması. Çadırınızda nem oluşması tatil sürecince can sıkacak bir durumdur fakat bunun bir çözümü bulunmaktadır.
Çadırınızdaki nemi genelde nefesiniz oluşturur. Çadırda uyuduğunuzda yaklaşık 1 litre su buharı nefesiniz ile birlikte tekrar dışarı salınıyor ve bu buhar da çadır içinde sıcaklığı arttırarak yoğunlaşıyor. Çadırda birden fazla kişi kalmanız durumunda ise bu su buharı miktarı giderek katlanıyor. Gece dışardaki havanın içeriden daha soğuk olması sonucu çadırdaki ıslanma derecesi de artıyor.
Çadırda nem oluşumuna yalnızca nefesiniz değil çadır içindeki kıyafetleriniz de sebep olabiliyor. Rüzgarsız havalarda göl, deniz, akarsu gibi alanların yanına çadır kurmak da nem oluşturan dış etkenler arasında yer alıyor. Ayrıca çadır içinde yemek yapmak neme sebep olabilir.
Çadırın içindeki nemi önlemek için çadırın bol bol hava almasını sağlayın. Bu durumlarda çadırın tentesini açık bırakabilirsiniz. Çadırınızın hava alması demek nemi tamamen dışını atmak demek.
Yemeğinizi yanında götürmediyseniz, yemeğinizi çadırın dışında pişirmenizi tavsiye ederiz. Çadırın içinde yemek pişirmek buhar durumunu ciddi ölçüde etkileyecektir. Hem nem hem de koku bakımında çadırın dışında yemeği pişirmek daha sağlıklı olacaktır.
Aldığınız tüm önlemlere rağmen çadırınızda hala nem varsa, iyi bir şekilde çadırınızı kurutmayı denemelisiniz. Çadırda terleme sorunu olduğunda gerekli önlemler alınırsa çadır tatili çok keyifli bir hale gelecektir. Tatilden döndükten sonra gerekli durumlarda Kutupayısı çağrı merkezini arayarak da gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla