Kampçılık, Yürüyüş

Çadır Nasıl Seçilir? Yürüyüş ve Kamp İçin Çadır Seçimi Rehberi

18 Kasım 2021

Doğa gezileriniz veya yapacağınız kamplar için kamp çadırı seçerken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta var. Hemen herkes geniş ve rahat bir çadırda yatmak ister. Ancak çadırın boyutu tek başına değerlendirmek yanlış olur. Bunun yanında ağırlık, hacim, rahatlık ve maliyet parametreleri de oldukça önemlidir. Peki çadır nasıl seçilir?

Yeni bir kamp çadırı satın almak istiyorsanız, hangi büyüklükte almanız gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız ve çadır nasıl seçilir bilmiyorsanız şu an doğru yerdesiniz. İşte, bir sonraki maceranız için kendinize en uygun çadırı seçmenizde size rehberlik edecek bazı önemli ipuçları.

Çadır nasıl seçilir

Kamp Çadırı Alırken Çadırın Boyutu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sırt çantanızla yapacağınız doğa yürüyüşlerinde veya kamplarınızda kullanacağınız çadırlar birçok ortak özelliğe sahiptir. Ancak ancak sırt çantasıyla doğa seyahatine çıkarken seçeceğiniz çadırda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var: Mümkün olduğunca hafif bir çadır almak. Amacınız; konforlu, ferah ve aynı zamanda mümkün olduğunca hafif ve kullanışlı bir çadır seçmek olmalı. 

Çadır nasıl seçilir
Görseldeki Çadır: Loap Texas Pro 3 Kamp Çadırı

Çadır Kapasiteleri

Sırt çantasında taşınabilen çadırların farklı özelliklere sahip çeşitli boyutları mevcuttur. Çadırların kaç kişilik olduğu zaten genelde 2P, 3P şeklinde isimlerinin yanında belirtilir. Ama çoğu kullanıcı, çadırların kapasitelerinin gerçeği tam olarak yansıtmadığını düşünür. Başka bir şekilde anlatmak gerekirse; sırt çantasında taşınabilen çadırların, kapasitesinin belirtilenden daha küçük olduğuna dair yanlış bir inanış vardır.

Genel olarak konuşacak olursak, kamp çadırı boyutları şu şekilde sınıflanır: 

1 Kişilik Çadırlar- Girişte saklanan ekipmanla beraber genellikle 1 kişi için rahat sayılabilecek çadırlardır. Çoğunlukla ince ve uzun yapıdadırlar ve tavanları alçaktır. Bir kişi bu çadırlarda boylamasına rahatça yatabilir ancak hareket alanı geniş değildir ve ikinci bir kişiyi kaldırmaz.

2 Kişilik Çadırlar- İki kişilik çadırlar, yan yana yatan 2 kişinin, içeride kamp malzemesi olmadan rahatça sığabileceği çadırlardır. Eğer kamp ekipmanları içeriye konmak istenirse bu durumda ancak 1 kişinin rahatça uyuyabileceği söylenebilir. Bir kişilik çadırlara göre nispeten daha geniş sayılırlar ve hareket alanının da daha fazla olduğu söylenebilir.

Çadır nasıl seçilir
Görseldeki Çadır: Marmot Vapor 2 Kişilik Kamp Çadırı

3 Kişilik Çadırlar- 3 ortalama yetişkinin yan yana yattığında tam olarak sığdığı çadırlardır. Eğer içeride eşya bulundurulacaksa 2 kişi için oldukça rahattır. 2 kişiye ek olarak küçük bir çocuk veya köpek için de gayet uygun olabilirler. Hareket alanları tek kişilik ve iki kişilik çadırlardan daha fazladır.

4 Kişilik Çadırlar- 4 ortalama yetişkinin ancak yan yana yattığında sığabileceği çadırlardır. Eğer içeride eşya da bulunacaksa 2-3 kişi için son derece konforlu olabilir.

6 Kişilik Çadırlar- 5 kişinin yan yana uzanarak rahatça sığdığı çadırlardır. 3 kişi ve gereken ekipmanlar için oldukça rahattır. 4 veya 5 kişi söz konusu olduğunda, ekipmanlar da dahil edilince biraz dar gelebilir. Bu çadırlar genelde aileler tarafından tercih edilir.

Görseldeki Çadır: High Peak Kira 5 Kişilik Kamp Çadırı

Çadır İç Hacimleri

Çadırların hepsi, iç alan konforu ve yaşanabilirlik söz konusu olduğunda eşit şartlara sahip değildir. Yalnızca tasarımına bakmak bile, sırt çantanızda taşıyacağınız bir çadırın, nasıl olduğunu doğru bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olur.

Örneğin, yaklaşık 50 cm ene sahip iki adet normal boy kamp matı 2 kişilik bir çadırının taban alanının önemli bir bölümünü kaplayacaktır. Büyük ihtimalle, başınızın veya ayaklarınızın dibinde saklayacağınız 1-2 küçük eşya veya çanta için de yer kalacaktır. 2 kişilik çadırların çoğu, boyut olarak çok küçük insanlar değilseniz veya birbirinizle çok yakın olacak kadar samimiyetiniz yoksa, iki kişi için dar gelebilir.

Çadır nasıl seçilir
Görseldeki Çadır: Marmot Limestone 4 Kişilk Çadır

O yüzden çadır alırken yanınızda başka insanların da konaklayacağını düşünüyorsanız veya arkadaşlarınızla ortak çadır alacaksanız kişi sayısından bir fazla kapasiteli çadırları tercih etmeniz daha yerinde olabilir. Böylece siz, partneriniz ve eşyalarınız çadırınıza rahatça sığabileceği gibi olası bir acil durumda üçüncü bir kişi de çadırınızda kalabilir.

Çadır Ağırlığı

Çadır seçimi yaparken unutulmaması gereken şeylerin başında şu gelir: Kapasite arttıkça çadırın ağırlığı da artar. Yani konforlu olmak için bir kişi sayısı fazla alacağınız çadır size ağırlık olarak yanısyacaktır. Bu durum arabanızla gideceğiniz kamplar için sorun olmasa da bisikletli seyahat, doğa yürüyüşü gibi ağırlığı bedeninizin taşıdığı durumlarda problem yaratabilir.

Mevsim Koşulları

Çadır seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de mevsim koşullarıdır. Genelde yazlık ve baharlık çadırlar diğer çadırlara göre daha hafiftir ve daha kolay paketlenebilirler. Ancak eğer kış koşullarının yaşandığı soğuk bir zamanda aktivite yapacaksanız bu durumda 4 mevsim ve üzeri bir çadıra ihtiyaç duyabilirsiniz. Çadır almadan önce bu çadırı en çok hangi mevsimlerde kullanacağınızı belirlemek hem ihtiyaçlarınıza uygun bir çadır seçmenize yardımcı olur hem de boşu boşuna fazla para harcamaktan kurtulursunuz.

Hafiflik, Genişlik ve Boyut Parametrelerini Neye Göre Değerlendirmeniz Gerekiyor?

Çadır nasıl seçilir sorusunun net bir cevabı yoktur. Cevap yapacağınız aktiviteye, konfor beklentinize ve kampa gideceğiniz koşullara göre değişir. Örneğin eğer tek başınıza bir yürüyüşe veya bisiklet turuna çıkacaksanız ve yanınızda başkası olmayacaksa o halde tek kişilik hafif bir çadır sizin için daha iyidir. Eğer iki kişi yürüyüşe veya bisiklet turuna çıkacaksanız bu durumda iki kişilik hafif bir çadırı dönüşümlü olarak ya da polleri ve tenteyi bölüşerek taşıyabilirsiniz. Ancak eğer araçla seyahat edecekseniz bu durumda konfor daha ön planda tutularak daha geniş bir çadır alınabilir.

Çadır seçimi yaparken aşağıdaki parametrelere karar vermek çadır seçiminizi kolaylaştıracaktır:

  • Yapacağınız yolculuğun türü (Ne kadar yorucu olacak? Ne kadar uzun sürecek? Dağ tırmanışı vb. için irtifa değişikliği ne kadar olacak?)
  • Etkinliğiniz esnasında karşılaşacağınız koşullar (Yağmurlu hava, yaban hayvanları, kar, böcekler vb.)
  • Birlikte gideceğiniz kişilerin ve onlarla olan ilişkinizin boyutunuz (Kaç kişi gideceksiniz? Sizinle birlikte olanların vücut ölçüleri nasıl? Ne kadar yakın uyuyabilirsiniz?)
  • Eşyalarınız (Ne kadar eşyanız olacak? Bu eşyaları bagaj bölümünde saklayabilir misiniz yoksa mutlaka yanınıza mı almanız gerekir?)
Çadır nasıl seçilir
Görseldeki Çadır: Marmot Limelight 2 Kişilik

Fırtınaların sık olduğu veya bol sivrisinek ile mücadele etmenizi gerektiren bölgelerde seyahat ederken, genel olarak içeride vakit geçirmenin mümkün olduğu geniş iç hacimli ve kapılarında sineklikleri olan bir çadır seçimi yapmak mantıklı olandır. Özellikle içeride uzun süre vakit geçirmenzi gerektiği durumlarda dar bir çadır, eğer varsa klostrofobinizi tetikleyebilir.

Ayrıca, çadırın içinde yatacak olan kişilerin boyutlarını, matların genişliğini ve çadırın içinin rahat olması için gereken kişisel alan büyüklüğünü de hesaba katın. Örneğin, sırt çantasıyla doğa yürüyüşüne çıkmış, bir çadırı paylaşan 2 uzun erkek arkadaş muhtemelen normalden daha geniş bir alana ihtiyaç duyacaklardır. 

Görseldeki Çadırların Markası: Marmot

Elinizden Geldiği Kadar Minimalist Olun!

Yüksek irtifalara çıktığınız yorucu gezilerde veya uzun süren yürüyüşlerde hafif ve kompakt çadırınızın size kazandırdığı ağırlık tasarrufu, boş alanınızdan biraz fedakârlık etmenize değebilir. Özellikle havanın açık olduğu ve gerçekten çadırınızda sadece yatacağınız gezilerde bu önem daha da fazladır. 

Görseldeki çadır: Marmot

Kamp Çadırları

Söz konusu aracınızla gideceğiniz kamplar olduğunda, seçeceğiniz çadır için ağırlık daha az sorun olur; çünkü çadırınızı sırt çantanızda taşımazsınız. Bu nedenle, genellikle içinde uyuyan kişi sayısına göre geniş boyutlarda ve rahat bir çadır almak daha mantıklıdır.  


Çadırınızın boyutlarına karar vermek gerçekten önemli, çünkü yanlış bir seçim deneyiminizi mahvedebilir; aynı şekilde doğru bir seçim de harika anılar yaşamanıza yardımcı olabilir. Çadır boyutlarını doğru bir şekilde değerlendirerek akıllı seçimler yapmak için, bu yazıdaki önerilerimizden yararlanabilirsiniz. Umuyoruz ki, kamplarınız rahat ve keyifli geçer.

Sitemizde bulunan kamp çadırlarına ve diğer kamp malzemelerine göz atmak için buraya tıklayın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla