Kampçılık

Çadır Kurmak mı Zor? Hayal Kurmak mı?

10 Temmuz 2022

Fotoğraf: @melkeontheroad – Melike Dede

Doğada iç içe çadır kurup kamp yapma isteğiyle dolup taşıyorsunuz değil mi? Kutupayısı‘ndan satın aldığınız Marmot çadırınız ile güzel bir yolculuk planlamayı hiç düşündünüz mü? Çadır kurmak ilk bakışta kolay bir iş değilmiş gibi gözükebilir fakat gerçekler çok daha farklı! Günümüzdeki çadır modelleri kolay kurulabilir, pratik ürünlerdir. O nedenle endişe etmenize hiç gerek yok. Örneğin Marmot çadırınızı 3 dakika gibi kısa bir sürede rahatlıkla kurabilirsiniz. Yine de kamp yapmaya karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken birkaç ufak detay daha vardır. İlk kampınıza gitmeden önce bazı pratik kamp bilgileri edinmeniz gerekir.

Kamp yapmak için çadırınızı kuracağınız alan, gideceğiniz bölgedeki hava şartları, kullanacağınız ekipmanlar son derece önemlidir. O nedenle bir kamp programı yapmadan önce kamp yapmak için tüm detayları düşündüğünüzden emin olun.

Kamp Yapmak için Pratik Bilgiler

 • Kamp yapacağınız alanın hava şartlarını mutlaka gözden geçirin.
 • Çadırınızı kuracağınız alanın zemininin güvenli olduğuna emin olun.
 • Ağaçlık bir alanda, yıldırım düşme tehlikesi varken, çadırınızı ağaçların altına kurmayın.
 • Dere ağızlarına ya da su birikme tehlikesi olan alanlarda kamp yapmayın.
 • Yırtıcı hayvanların bulunduğu alanlarda mümkünse kamp yapmayın; yapmanız gerekiyorsa da gerekli koruma tedbirlerini mutlaka alın.
 • Çadırınızdaki konfor için yanınıza doğru uyku tulumunu, sünger matınızı ya da şişme matınızı almayı unutmayın. Kamptaki konforunuz, kamptan alacağınız keyif ile doğru orantılıdır.
 • Yanınıza alacağınız yiyeceklerinizin kolay bozulmayacak yiyecekler olmasına özen gösterin ve keyifli anlar için atıştırmalıklarınızı eksik etmeyin.

Bu pratik kamp bilgileri az çok neyle karşılaşacağınızı bilmenizi sağlasa da bunlar dışında dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsur vardır. Eğer daha önce hiç kamp yapmadıysanız ya da kamp yapmaya yeni başladıysanız kamplarla ilgili ayrıntılı bilgiler ve kamp rehberleri için Blogayısı’nın Kampçılık kategorisindeki yazılara mutlaka göz atın. Buradaki yazılar mevsimlere göre kamp yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Kamp yaparken önemli olan bir diğer şey de doğru ekipmanlardır. Kendi güvenliğiniz ve konforunuz için yanınıza doğru ekipmanları aldığınızdan emin olun. Tüm kamp malzemeleri için sitemize göz atmayı unutmayın: Kamp Malzemeleri

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

2 Yorum

 • Yanıtla Hayri DARAKCI 4 Kasım 2019 at 02:10

  Marmot Vapor çadırınızla Marmot limelight Çadırınız arasında ne fark var.Polleri aynı mıdır. İç hacmi geniş tutmak için yere gelen poller dik mi çıkıyor Vapor çadırınızda.

  • Yanıtla blogayisi 29 Şubat 2020 at 13:08

   Merhaba, iki çadırın pol yapıları aynı olmakla birikte aralarındaki en belirgin fark tente farkıdır. Marmot Limelight çadırın iç bölümünün üst kısmı filedir. Aynı zamanda Limelight çadırda çadırın altına serebileceğiniz footprint dediğimiz koruma katmanı bulunmaktadır.

  Yanıtla