Kampçılık

Çadır Nasıl Temizlenir? Çadır Bakımı Nasıl Yapılır?

26 Aralık 2021
Çadır nasıl yıkanır?

Outdoor ekipmanları uzun süre kullanmak ve kullanım boyunca aynı performansı almak için bakımlarının doğru yapılması son derece önemlidir. Satın aldığınız kamp çadırı, son teknoloji ile üretilmiş olabilir. Eğer bu ürünü uzun süre kullanmak istiyorsanız doğru şekilde çadır bakımı yapmak ve doğru koşullarda muhafaza etmek gerektiğini hatırlatalım. Genel olarak çadır bakımı nasıl yapılır, kullanım sonrasında çadır nasıl temizlenir, çadır temizlerken yapılmaması gerekenler nelerdir sorularının cevaplarını aşağıda sizler için bir araya getirdik.

Çadır çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Birçok çadır kullanıcısının merak ettiği en önemli soru şu: Çadır makinede yıkanır mı? Bir kam çadırı, ne olursa olsun çamaşır makinesinde kesinlikle yıkanmamalı ve kurutma makinesinde kurutulmamalıdır. Çamaşır makinesinde yıkamak ya da kurutucuda kurutmak çadırın kumaş özelliğini bozacağı gibi aynı zamanda delinmelere, yırtılmalara da sebep olabilir. Yani çadır makinede yıkanmaz.

Çadır nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesinde yıkayamayacağımızı netleştirdikten sonra çadır nasıl temizlenir hemen bundan bahsedelim. Çadırınızı temizlemeden önce mutlaka çadırınızın kullanım talimatlarını okuyun ve çadır temizliğini üreticinin talimatlarına uygun şekilde gerçekleştirin.

Kamp çadırını etkili bir şekilde temizlemek için ılık su ve sünger ile silmek en doğru yöntemdir. Çıkmayan lekeler için sıradan bir sabun yerine outdoor ekipmanlar için özel olarak geliştirilmiş temizleyicileri kullanabilirsiniz. Bu sayede çadırınızın kumaşı zarar görmemiş olur.

Elde çadır yıkamak mümkün mü?

Evet. Eğer çadırınızda süngerle silerek çıkaramadığınız bir leke varsa ve çadırı daha detaylı temizlemek isterseniz, elde yıkayabilirsiniz. Çadırı elde yıkamak için küvet içinde soğuk su doldurup çadırı bu suyun içine koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise sıcak su, deterjan ya da herhangi bir ağartıcı malzeme kullanmamak.

Aynı zamanda çadırın lekelerini çıkarmak için çitileme de yapılmaması gerekiyor. İçinde deterjan bulunmayan sabun ve sünger ile çadırınızı temizledikten sonra bol su ile durulayarak yıkama işlemnini bitirebilirsiniz. Eğer küvetiniz yoksa hortum kullanarak yıkamak da mümkündür. Böylece daha etkili bir şekilde durulama yapabilirsiniz.

Deterjan, çamaşır suyu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi çadırın üzerindeki su geçirmez yapının bozulmasına sebebiyet verebilir.

Kamp çadırı nasıl temizlenir?

Kamp çadırını yıkadıktan sonra kurutmak

Kamp çadırını yıkadıktan sonra en önemli kısım kurutmaktır. Çadırı bir yere asarak ya da sererek kurutabilirsiniz. Kurutma sırasında direkt güneş ışığına maruz kalacak şekilde değil, ışık alan gölgelik bir alanda kurutmak daha verimli olabilir. Çadırın tamamen kuruduğundan emin olmadan kılıfına yerleştirmemeniz son derece önemlidir. Bazı yerlerde kalan ıslaklıklar çadırda kötü koku veya küflenmeye sebep olabilir.

Çadırı düzgün bir şekilde katlayıp, kendi kılıfına yerleştirdikten sonra nemsiz ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Nemli ortamlar da çadırda küf ve kokuya sebep olabilir. Çadırı uzun süre kullanmayacaksanız, belli süre aralıklarında hava alması için çıkarmak faydalı olacaktır.

Yağmurlu bir kamptan döndükten sonra kamp çadırını yıkamayacaksanız direkt güneş almayan bir alana sererek kurutmalı ve ondan sonra saklamalısınız.

Çadırdan reçine lekesi nasıl çıkar?

Kamp yaparken ağaçlardan akan reçine ile birçoğumuz sık sık karşılaşıyoruz. Çadırın dış yüzeyine reçine bulaşırsa, öncelikle reçinenin kurumasını beklemek gerekir. Daha sonra tentenin için kısmında, reçinenin olduğu yere buz tutarak reçineyi bulunduğu noktadan kazıyarak temizleyebilirsiniz.


Çadırınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız çadır nasıl temizlenir bilmeniz son derece önemli. Çadır temizliği ve bakımı doğru şekilde yapıldığında ürününüzü yüksek performansla kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer sorularınız varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Şimdiden iyi kamplar!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

4 Yorum

 • Yanıtla Cenk Öztürk 20 Şubat 2018 at 16:14

  Reçine temizlemek için soğuk tutulması şart. Sıcak su kesinlikle uygulanmamalıdır.

 • Yanıtla emre 9 Eylül 2018 at 21:56

  bilgiler için teşekkürler.

 • Yanıtla Enes 13 Haziran 2020 at 01:59

  Merhaba,nikwax tech wash öneriliyor,sizce mantıklı mı ?

  • Yanıtla blogayisi 17 Haziran 2020 at 13:43

   Merhaba, çadır temizlik ve bakımı için uygun olduğu belirtilen ürünleri kullanabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  Yanıtla