Tırmanış

Buz Kazması Nedir?

15 Aralık 2017

Kış dağcılık tırmanışlarında dağcıların en yakın dostu olan buz kazması ağır tırmanış şartlarında bile dağcıların vücudunun bir parçası ve emniyet kemeridir. Güvenli bir tırmanışın en önemli olan ilk kuralı elbette ki düşmemektir. Bir düşüş anında bir dağcının ilk olarak kendini durdurması gerekir. Bu gerçekleştiğinde etrafında kimse olmayabilir. Olsa dahi ona yardım edecek vakit bulamayabilir. Düşüş anında bir dağcı elindeki buz kazmasını fren gibi kullanarak hiç yara almadan ve tehlikeye girmeden kendini durdurabilir. Buz kazmasını her dağcı yanında ve her an kullanacağı için kullanıma hazır bir şekilde hemen ulaşabileceği konumda bulundurmalıdır. Piyasada farklı çeşitlerde farklı kalitelerde ve farklı özellikte bir çok ürün bulunur. Her dağcı kazma seçimini kendi ihtiyacına göre yapmalıdır.

Buz Kazmasının Önemi

Outdoor sporların gözdesi olan dağcılık sporunda buz kazması en önemli malzemelerden biridir. Kar altında, emniyet almada, iniş çıkışlarda, yan geçişlerde sık sık kullanılır. Buz kazmasının dağcılık faaliyetlerinde hayati bir önemi vardır. Buz kazması ani düşüşlerde kullanıldığı gibi tırmanışlarda daha rahat hareket etmek için de kullanırlar. Buz kazmasını oluşturan belli başlı bölümler vardır.

buz kazması

Buz kazmasının, kazma kısmını iniş ve çıkışlarda herhangi bir düşüşü durdurmak için kullanırsınız. Bu sizin kişisel güvenliğinizi sağlamada yardımcı olur. Keser ve kazmanın birleştiği alana kafa denir. Buzları temizlemede ve buzların kırmada, yol açıp basamak yapmada keser kısmını kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde zorlu olan yollar artık konforlu yollara dönüşecektir. Kazmanın elinizden kayıp gitmesini önlemek için kolunuza takabileceğiniz bileklik kısmı bulunmaktadır. Zorlu doğa ve kış şartlarında tırmanış yaparken bir anlık dikkat dağınıklığı kazmanın kayıp gitmesine neden olabilir. Kazmanın kayışı bu durumu önleyecektir. Dağcılık sırasında buz kazmanız üçüncü ayağınız gibi olacaktır. Tırmanış ve inişleri güvenli bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Yolculuk sırasında kazmanın keser kısmı ile size rahatsızlık verecek dalları ya da ipleri de kesebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla