Kampçılık

Bivak nedir ve bivaklama ne anlama gelir?

14 Aralık 2017

Dağcılık veya yürüyüş ile ilgili konularda sıklıkla duyduğumuz bivak nedir hiç merak ettiniz mi? Planlı ya da plansız, sınırlı malzemelerle yapılan dinlenme veya geceleme faaliyetine bivak denir. Kısıtlı süreye sahip olduğunuz zamanlarda, hedefe erken gitmek için planlı bir şekilde bivaklama yapılabilir. Önceden planlanarak yapılan bivaklamada ekipmanımız yanımızda hazır bulunduğu için her türlü doğa şartına kısa sürede adapte olmak kolay olacaktır. Hedefe giderken, beklenmeyen durumlar ile karşılaşmak elbetteki çok olası bir durumdur. Planlı ya da plansız durumlarda ne yapacağınız çok önemlidir. Her iki durumda da dikkatli olmak kişi için son derece önemlidir. Hazırlıklı olmak planlanmayan durumlarda acil çözüm sunmasa bile hazırlıksız bir yolculuğa çıkmak tam aksi yönde son derece tehlikelidir.

Mevsim ve ortam koşulları bivaklama sırasında oldukça önemli bir detaydır. Soğuklarda yanınızda cep sobası bulundurursanız, soğuk bir gece için çözüm bulmuş olursunuz. Outdoor aktivitelerde her an her koşulda ısınmak için ateş yakmak pek mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda kişinin kendini sıcak tutması son derece önemlidir.

bivak nedir
Bivak nedir

Bivak torbası ile battaniye, sırt çantası, mat, yedek giysiler ile konaklama yapmanız mümkündür. Bivaklama için torbaların içine uyku tulumunuz ile kolaylıkla girebilirsiniz. Hem yerden tasarruf edersiniz hem de torbanın içerisindeki ısının sabit kalarak sizi üşütmesini engelleyebilirsiniz. Bivaklama için kullanılan torbalar rüzgarı kesmektedir. Bu durum sıkıntı yaratan durumlarda artı 10 derece daha iyi ısınma imkanı sağlamaktadır. Soğuk aktivitelerde konforu düşürmekle beraber kişinin sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bivaklama yapacağınız yer hayati önem taşımaktadır. Hava karanlık olmadan alanınızı seçmelisiniz. Bu size zaman sağlar ve güvenilir bir yer seçmekte yardımcı olur. Tehlikeli alanları kesinlikle tercih etmemelisiniz. Tehlikeli alanlar yaralanmanıza ve hayati tehlikelere sebep olacak durumlara yol açabilir. Rüzgardan ve kazalardan koruyacak bir alan seçmenizde fayda vardır. Bivaklama yaparken ekip arkadaşlarınızdan ayrılmamalısınız. Böylece psikolojik olarak kendinizi yalnız hissetmezsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla