Bisiklet

Bisiklet Sürmeye Yeni Başlayanlar İçin 5 İpucu

24 Eylül 2021

Dışarıdan bakıldığında bisiklet sürmek oldukça basit duruyor değil mi? Sonuçta tek yapmanız gereken pedal çevirmek. Fakat bisiklet sürmeye ilk defa başlayacaksanız ya da birkaç yıl aradan sonra tekrar bisiklete binmeye karar verdiyseniz, bisiklet gözünüzü korkutabilir. 

Başlamak, göründüğünden daha basit ve size küçük bir sır verelim: Bisikletiniz özgürlük, macera ve neşe hislerini size derinden yaşatacak! Bu yazımızda, bisiklet sürmeye nasıl başlayacağınızla ilgili bilinmesi gereken beş önemli ipucunu sizler için bir araya getirdik.

1. Doğru Bisikleti Seçin

Bisiklet serüveninize en iyi şekilde başlayabilmeniz için doğru bisikleti seçmelisiniz. Bütün bisiklet tiplerini tercih edebilirsiniz fakat burada yeni başlayanlar için daha uygun ve ulaşılabilir olacağını düşündüğümüz için özellikle yol bisikletlerinden bahsedeceğiz. İnce lastiklere ve efektif bir sürüş geometrisine sahip hafif bisikletler, bisiklet yollarında ve şehrin sokaklarında bisikletinizle gezmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. 

Tıpkı mükemmel bir koşu ayakkabısını seçerken olduğu gibi, sizin için uygun bisikleti bulmak istediğinizde ilk önce bisikletinizin boyutunu belirlemeniz gerekir. Gideceğiniz bir bisikletçi sizi bu konuda zaten bilgilendirecektir ama basitçe açıklamak gerekirse ideal kadro boyunu bulmak için, kadroyu bacaklarınızın arasına alıp ayakta durun. Vücudunuzla kadro arasında 3-4 cm kadar boşluk bırakan boy sizin için en uygun olandır.

Kadro boyunu seçtikten sonra bütçenizi ve bisikleti ne kadar kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Hafta sonları kilometrelerce bisiklet mi süreceksiniz? Bisikletinizi egzersiz amaçlı mı kullanacaksınız? Yarışlara katılmayı mı düşünüyorsunuz? Yol bisikletlerinin çerçeveleri, her fiyat bandında bu hedeflerin her biri için özel olarak tasarlanmış geometri özelliklerine ve bileşenlere sahiptir.

2. Güvenlik Ekipmanları Edinin

Mükemmel bisikleti bulmak, yolun yalnızca ilk yarısı. Çünkü bazı temel donanımlara da ihtiyacınız olacak. Peki bu donanımlar nedir? Yeni ve sağlam bir kask, bunlardan en önemlisidir ve sürüş esnasında mutlaka takılmalıdır. Kasklar belirli bir ömre sahiptirler; bu sebeple emniyette olmak için, garajda asılı olan eski kaskınız yerine yeni bir kask satın almanız daha iyi olacaktır. 

Bisiklet sürerken bir profesyonel gibi görünmek istiyorsanız, bisiklet şortları, özel t-shirtler ve çoraplar bisiklet kullanırken diğer spor giysilere göre daha aerodinamik ve rahattırlar. Bu özel kıyafetler üretimde kullanılan malzemeler sayesinde teri uzaklaştırır ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Ancak elbette dilediğiniz kıyafetle de bisiklet sürebilir; kendiniz için en uygun olan giysiyi deneyerek bulabilirsiniz.

Bisiklet serüveninize standart düz pedallar ve spor ayakkabılarla başlamanızı önersek de, sonraları bisiklet ayakkabılarına ve klipssiz pedallara geçiş yapmak istemeniz kuvvetle muhtemel. Bu ayakkabı-pedal kombinasyonu, pedal çevirme verimliliğini ve bisiklet kullanımını iyileştirmek için ayaklarınızı sabit bir pozisyonda tutar. Bu klipsleri açmak bazı durumlarda sizin için zor  olabilir, bu yüzden bir sahada alışana kadar pratik yaptığınızdan emin olun. 

Diğer önemli donanımlar arasında pompa, yedek iç lastik, yedek dış lastik vb gibi bazı ekipmanlar bulunur. Ayrıca, kilometre takibi için uygun olan bir sayaç da kullanabilirsiniz. 

3. Bisiklete Binmeyi Alışkanlık Haline Getirin 

Bisiklete yeni başladığınızda bedeniniz henüz alışık olmadığı için ilk birkaç sürüşünüz zorlu geçebilir. Ancak hayattaki her şey gibi, uzun vadede istikrarlı bir şekilde bisiklete bindiğinizde gerçek bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Bisiklet sürmeyi alışkanlık haline getirmenin ilk adımı, realist olmaktır. Sırf yeni bir bisiklete sahip olduğunuz için fiziksel kapasitenizi aşacak mesafeleri kat etmeye çalışmayın. Bunun yerine küçük hedeflerle başlayın.

Uzun vadeli bir hedef belirlemek, istikrarlı olmanın ve gelişme kat etmenin harika bir yoludur. Haftada kaç gün bisiklet süreceğinizi planlayabilir veya kendi uzun vadeli kilometre hedefinizi oluşturabilirsiniz. 

4. Güvenlik Tedbirlerini Alın  

Bazen yolculuklar planlandığı gibi gitmeyebilir. Sürüş sırasında kaskınızı takmanın ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bunun yanı sıra tek başınıza bisiklet kullanırken; her zaman temel tamir kiti, bisiklet pompası, su, kimlik belgesi, nakit para ve acil durumlar için telefonunuzu yanınızda bulundurun. 

Sürüş sırasında her zaman trafik kurallarına uyun. Dur işaretlerinde ve kırmızı ışıklarda (grup sürüşlerinde bile) tamamen durma ve şerit değişikliği veya dönüş yaparken uygun el işaretlerinin kullanılması da uymanız gereken kurallara dahil. Ayrıca; arkanızdan gelen arabanın, orada olduğunuzu bildiğini zannetmeyin. Ülkemizde sürücülerin çoğu son derece dikkatsiz veya diğer sürücüler için tehlike arz ediyor. O nedenle her zaman tetikte olmalısınız.

Açık hava sürüşleri sırasında kulaklık takmamak önemlidir. Sürüş sırasında motivasyon için melodilere ihtiyacınız varsa, bunun yerine küçük bir Bluetooth hoparlörü tercih edin.

5. Bir Gruba Dahil Olun 

Bisiklet sürmek hem bireysel hem de grup sporudur. Tek başınıza sürüşe çıkabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz; ancak bir grupla bisiklet daha motive edici olabilir.

Birçok şehirde, yeni başlayan bisiklet severlere bisiklet kültürünü ve yerel rotaları öğretmek için oluşturulmuş, grup gezilerine ev sahipliği yapan bisiklet grupları bulunur. Bu gruplar, yerel bisiklet mağazalarıyla ilişki içinde olabilirler; bu nedenle daha fazla bilgi edinmek için mağazadaki personelden bilgi isteyebilir ya da basitçe sosyal medyayı kullanarak bu gruplarla iletişime geçebilirsiniz.


Bisiklet sürmeye başladığınızda bisiklet sürmenin şaşırtıcı derecede sosyal ve destekleyici bir spor olduğunu hemen anlayacaksınız. Bisikleti tercih ettiğiniz için asla pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla