Teknoloji

Banka ve Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılıyor

13 Kasım 2017

Türkiye’de ortalama 176 milyon banka kartı ve kredi kartı kullanılıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun yaptığı düzenleme ile tüm kartlar ve bundan sonra çıkarılacak yeni kartlar, internetten alışverişe kapalı olacak. Kart sahipleri, online alışveriş için kartını kullanmak isterse bankası ile görüşüp yazılı veya sesli yanıt sistemi üzerinden onay vererek kartının e-ticarete açılmasını talep edecek.

Banka ve kredi kartları, 31 Aralık 2017‘de otomatik olarak internet alışverişlerine kapatılacak. Bunun sebebi ise son zamanlarda artan elektronik dolandırıcılık olaylarına bir önlem almak için böyle bir karara imza attığını belirten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, dolandırıcıların sadece kart bilgilerinizi almakla kalmayıp, elektronik ortam üzerinden ciddi alışverişler yaptıklarını da belirtmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, online alışverişe kapatılan kredi veya banka kartınızı açtırmak için kullanıcısı olduğunuz bankanın mobil veya internet şubesinden kartınızı online alışverişe açtırmak için başvurmanız yeterli olacak. Söz sahibi uygulama mevcut kredi ve banka kartı kullanıcılarını kapsarken, yeni kart alacak kullanıcılarında bu uygulamaya tabi tutulacak. Yani, yeni kart alan kullanıcılara, aldıkları kartın direkt olarak online işlemlere kapalı olarak verilecek. Kullanıcı istediği takdirde kartını online işlemlere açtırabilecek.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla