Yürüyüş

Bahar Gezilerinde Nasıl Plan Yapmalısınız?

19 Şubat 2018

Bahar mevsimi, yılın en harika zamanıdır: Yapraklar ağaçların üzerinde büyür, dağlarda kır çiçekleri açar, kuşlar tekrar cıvıl cıvıl öter ve sırt çantalı gezi sezonu yeniden başlar. Ne yazık ki, bazen Doğa Ana son maddeyi unutmuş gibi hissedebilirsiniz, özellikle acımasız yağmurlar gece boyunca kamp alanınızı doldururken. İlkbahar havasının huysuz ve öngörülemeyen olabileceğini düşünüyoruz, fakat bu açık havadan uzakta, evin içinde kalmanız için bir sebep değil. İlkbaharda maceraya çıkma sezonunu başlatmak istiyorsanız, burada nasıl hazırlanacağınızı, nasıl kuru kalacağınızı ve nasıl rahat bir şekilde uyuyacağınızı bulabilirsiniz. Doğa Ana’nın yaptıkları sizi etkilemeyecektir.

1.Önceden Plan Yapın

İster çantanızın sızdırmazlığını kontrol edin ister yağmura dayanıklı eşyalar depolayın, planlamanız ve hazırlıklı olmanız gerekenleri özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikli olan şey, su geçirmez çantanızın dikişinin sökük olup olmadığını kontrol edin, çadırınızın da meydan okumaya hazır olduğunu düşünmeyin. Yola çıkmadan önce, arıza varsa bulmak için çantanın ve çadırın her santimini kontrol edin. Kaçakları ararken su dolu bir püskürtme şişesini dikişler boyunca sıkabilirsiniz. Kıyafetlerinizin günlerce ıslak kalması için beş dakikalık sağanak yeterlidir.

Sırt çantanızın hazır olduğundan emin olmanın ötesinde çantanız için bir şapka görevi gören ve içine sızacak yağmuru sınırlayan suya dayanıklı bir çanta kapağı edinin.

2.Pamukluları Evde Bırakın

Pamuktan, ıslak koşullara daha az elverişli başka bir iplik yoktur. Popüler bu malzeme teri emmez ve kuruması saatlerce sürebilir; sizi uzun süre soğuk ve nemli bırakır. Bunun yerine yün ve polyester kullanmaya özen gösterin. Nefes alabilen malzemeler, nemlenmeyi (ter ve yağmur dahil) önler ve aşırı ısınmayı durduran veya yavaşlatan aktif hava akışını teşvik eder. Vücudunuz çok mu ısındı? Yavaşlayın, daha çok mola verin ve su geçirmez giysinizin hava bölmelerini açın.

3.Doğru Giysiyi Seçin.

Pamuklu yerine hangi kıyafetleri seçmelisiniz?  Eğer kuru kalma konusunda ciddi iseniz, Marmot’sEVODry teknolojili ürünlerimize göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Yepyeni seri 20K su yalıtımı (yani 20.000 mm su basıncına kadar su geçirmez kalacak demektir) ve 20 k nefes alabilirlik derecesine sahiptir. Su itici işlem, giysinin ipliklerine moleküler bir seviyede uygulanır, bu da serinin, yağmura karşı ender bir koruma kombinasyonu ve egzersiz için destek sağlaması anlamına gelir. Sadece bu değil, Marmot aynı zamanda, karbon emisyonlarının yanı sıra su, enerji ve kimyasal kullanımı azaltmak için üretim süreciyle uğraşır ve giysinizin çevreye duyarlı olduğu konusunda size huzur verir.
Sert kabuk ceketler ve pantolonlarla başlayın. Sert, su geçirmez dış katman yağmurdan korur ve nefes alma özelliklerinde koltukaltı fermuarları ve vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı ayarlanabilir bileklik bantları (kapüşonlardan bahsetmiyoruz) bulunmalıdır.

Alt katmanda hafif tayt, tişört ve gömlekler kullanın. Ne kadar iyi havalandırılmış olursa olsun, yağmurluğunuzun altında ısınabilirsiniz. Alt katmanda hafif veya orta ağırlıklı malzemeler kullanın ve sıcaklık düzenlenmesine yardımcı olması için havalandırma ve hava geçirgenliğini (polyester gibi) artıran nem çekici malzemeler arayın.

Ayaklarınızı unutmayın. Kaçış yok: Ayağınız ıslanacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, doğru ayakkabı seçip ıslaklığı azaltabilirsiniz. Suya dayanıklı ayakkabılar veya botlar (özellikle de suya dayanıklı tozluklarla birleştirildiğinde) sayesinde kuru kalabilirsiniz, ancak fileli ayakkabılar, ılık koşullarda, suyun boşaltılmasına ve daha çabuk buharlaşmasına izin verir.

4.Çantanızın Ayrı Eşya Bölmesinden Faydalanın

Çantanızı ne kadar çok açarsanız, iç kısımları o kadar çok ıslanır. Her sabah atıştırmalıklar, su, harita veya pusula da dahil olmak üzere o gün ihtiyacınız olan şeylerin kontrollerini yapın. Çantanızı kuru tutmak için, bu eşyaları ayrı bir gözde, eşyalarınızın geri kalanından uzakta tutun.

5.Çadırınızı Nereye Kuracağınızı Belirleyin

Çadırınızı nereye kuracağınızı bilmek, size, iyi bir gece uykusu ile sabah 3’te banyo yapmak arasındaki farkı yaşatabilir. Bilmeniz gerekenler:

Düz zemin arayın. Çadırınızı batık bir bölgede, yamaçta (eğim ne kadar az olursa olsun), hızlı yükselen nehir kıyısına yakın veya çadırın içine su akabilecek hiçbir yere kurmayın.

Siper alın. Mümkün olduğunca, çadırınızı bir ağacın veya yağmura karşı korunaklı bir yerin altına kurmaya çalışın. Yağmurdan tamamen korunmuyorsa bile, her santimetre koruma lehinize çalışacaktır. Çadır girişini düşünün. Eğer bir çadır holü varsa yağışın, işlevselliğini nasıl etkileyebileceğini düşünün. Giriş bölmesine yağmur girebilecek bir şekilde rüzgar yönüne mi bakıyor? Elbiselerinizi kuru tutacak bir yerde mi? Ne yaparsanız yapın, ıslak giysilerini çadır girişinde saklayın; (umarız ki) kuru çadırınızın içinde değil.

Yağmur, seyahatinizi mahvetmemeli. Biraz ön hazırlık ve EVODry teknolojisi sayesinde, ne olursa olsun maceraya hazır olursunuz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla