Teknoloji

Asolo Botlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

20 Aralık 2017

Outdoor ayakkabı kullanımında uzun süre ayakkabının performansını korumak için her koşulda bakımlarının yapılması gerekir. Basitçe her kullanımdan sonra, Asolo botlarının bakımı için botun havalanmasına ve düzgün bir şekilde kurumasına dikkat edilmesi gerekir. Ayakkabı bakımında bu ilk adım çok önemli bir giriş hazırlığıdır. Asolo botlarının bakımı için botlar hazırlanırken, ayak tabanı ve bağcıklarını çıkararak, ayakkabı bakım ürünlerinizi gizli kenarlara ve köşelere ulaştırabilirsiniz.

Adım 1: Botlarınızı Temizleyin

Çok kirli botlar, koruma spreyleri uygulamadan önce kiri çıkartmak için fırça ve ılık su ile temizlenmelidir. En inatçı kirleri gidermek için özel tasarlanmış ayakkabı temizleme ürünlerini kullanmanızı öneririz. Yüksek kalsiyum içeriğine sahip sulu alanlarda, temizlik için damıtılmış su kullanmanız daha iyi bir temizlik sağlayabilir.

Adım 2: Botlarınıza Koruma Spreyi Sıkın

Botlarınızı temizledikten sonra, hafif nemli iken su kaydırıcı emprenye spreyi uygulayın. Deri gözenekleri, nemli oldukları sürece açıktır ve emprenye etme işleminin deriye derinden nüfuz etmesine imkan verir.
Su ve kirin yapışmasına veya emilmesine engel olmak için emprenye spreyini düzenli kullanmanızı öneririz. Bu çok önemlidir, çünkü ıslak botlar nefes alabilirliğini kaybeder, bu da ayak ısısını kontrol etme yeteneklerini etkiler. Su kaydırıcı uygulamaların etkili olabilmesi için 24 saate ihtiyaçları vardır.

Adım 3: Asolo Botlarının Bakımı İhmal Edilmemeli

Botlarınız, ne kadar zor, ne sıklıkta, ne zaman ve nerede kullandığınızdan bağımsız olarak, düzenli olarak uzman ayakkabı bakım ürünleri ile temizlenmelidir. Özellikle aşırı ıslak koşullarda sıklıkla kullanılıyorsa, GORETEX® membranlı botlar üzerinde bile mumlu bir ayakkabı macunu veya krem uygulamak çok önemlidir.

Islanmış ve şişmiş olan deri bot, esneklik ve dayanıklılığı korumak için bakıma ihtiyaç duyar. Eğer gereken bakımı görmüyorsa, deri kurumuş, kolayca kırılabilecek hale gelecek, dikişleri çıkacak ve onarılamayacak kadar hasar görecektir. Bunu önlemek için, ayakkabı bakım ürünlerini, botlarınıza bezle yedirebilir ve fırça ile parlatabilirsiniz. Ayakkabıların üzerine sıcak hava üflemek için dikkatli bir şekilde bir saç kurutma makinesi kullanmak kremin deri gözeneklerine nüfuz etme kabiliyetini artıracaktır.

Adım 4: Botlarınızı Muhafaza Edin

Deri botlar en iyi, kuru ve iyi havalandırılmış bir alanda ayakkabı torbasında veya ayakkabı kutusunda saklanır. Botlarınız hala nemli ise, nemin emilmesi ve botların şekillerini koruması için, içlerini gazete kağıdı ile de doldurabilirsiniz. Botlar küflenmeye başlayacağından, asla nemli bir odaya koymayın. Sıcak bir yerde saklamaktan kaçının; doğrudan güneşin altında, bir radyatörün yakınında veya bir otomobilin bagajında asla bırakmayın.

İlginizi çekebilir: Asolo Trekking Ayakkabı Koruyucusu

Adım 5: Daha Fazla İpucu

Yeni satın alınan botlar, ilk giyimden önce ek bir bakım gerektirmez. Deri astara, zaman zaman özel bir deri bakım losyonuyla bakım yapılmalıdır. GORETEX® membran, bazen, ılık su ve hafifçe bir sabun ile yıkanabilir ama özel bir bakım gerektirmez. Yanlış deri bakımı veya bakımsızlık, kaplamayı etkisiz hale getirebilir. Bu nedenle, yoğun kullanılan GORETEX® botlarınızı, emprenye spreyle basitçe, gelişi güzel spreylemek yeterli değildir. Deri ayakkabıları veya botları çamaşır makinesinde kesinlikle yıkamayın.

Yıkama devri mekaniği, yüksek sıcaklıklar ile birlikte deri pigmentlerini yıkayabilir, üst malzemeye zarar verebilir ve yüksek ısıyla lamine edilmiş kısımlarını bozabilir, bu da botu onarılamaz bir hale getirir.

Botlarda Taban Ayrılması

Hidroliz, suyla reaksiyona giren bir bileşiğin kimyasal olarak dağılımıdır. Bizim durumumuzda, orta taban (dış taban ve üst / iç taban arasındaki bölge) oluşturmak için kullanılan poliüretan (PU) bahsediyoruz. Nemi zamanla daha çok emer ve bozulur. Poliüretan daha sert, daha geçirgen hale gelir ve bir noktada parçalanmaya başlar, aşırı durumlarda, tamamen parçalanabilir ve taban, ayakkabılarınızdan ayrılabilir.

En kaliteli dağ ve yürüyüş ayakkabılarında, ester bazlı PU bulunur, çünkü bu, hidrolize rağmen en uygun malzemedir. Bunun için tüm ayakkabı üreticileri, yıpranan poliüretan sorunuyla uğraşmak zorunda kalırlar. Unutmayın, Hidroliz dışardan görülemez çünkü bozulma içeriden gerçekleşir ve hatta yeni görünümlü botlar bile içeriden bozulmaya başlayabilir, bu nedenle uzun bir yolculuğa çıkmadan önce, çatı katında veya depoda duran eski botlarınızı deneme sürüşünden geçirmenizi kesinlikle öneririz.

Hidrolizi engellemek:

 • Botlarınızı karanlık, kuru ve hava alabilen bir yerde saklayın.
 • Sıcak zeminlerden uzak tutun.
 • Botlarınızı düzenli olarak temizleyin.
 • Yolculuğunuz bittiğinde kir ve gübreyi yıkamayı unutmayın.

  ASOLO’da tüm ayakkabılarımızı yüksek ısıyla lamine ederek üretiyoruz. Lamine uygulaması, geleneksel ve karmaşık bir ayakkabı imal etme tekniğidir; buradaki üst dış taban doğrudan yapışkan (lamine) ile üst tabana tutturulmadan önce iç taban astarı üzerine işlenmiştir. Çok fazla işçilik ve deneyim gerektirir. Sonuç, olağanüstü bir denge ve uzun ömürlü, çok dayanıklı bir ayakkabıdır.

Asolo Garanti Süresi

Asolo® ayakkabıları, satın alınma tarihinden itibaren bir yıl boyunca, işçilik ve malzeme kusurlarına karşı garanti altına alınmıştır. Asolo ayakkabınızda bir kusur olduğunu düşünüyorsanız, Asolo yetkili satıcınıza fiş veya faturanızla beraber başvurabilirsiniz. Yetkili satıcınız ürününüzü, Asolo Garanti Hizmetine gönderecektir. Ayakkabı denetiminden sonra, ürününüz Asolo garanti kapsamı altındaysa, yetkili servisiniz ürünü değiştirme yetkisine sahiptir; eğer garanti kapsamı dahilinde bir kusur yoksa, Asolo, müşteriye ait masrafla ürünü onarır. Asolo garantisi, kesik, gerilme, ısıtma cihazlarından kaynaklanan hasar, normal kullanımdan kaynaklı yıpranma veya ayakkabının amacı dışındaki kullanım gibi dış etkenleri kapsamaz.

Asolo, rastlantısal veya cezai hasarlardan sorumlu değildir. Bu garanti, yalnızca arızalı ürünle birlikte satın alma tarihini ve satıcının adını sunan kanıtlarla beraber geçerlidir. GoreTex® membran söz konusu olduğunda, GoreTex® Şirketi tarafından verilen garanti yürürlüktedir; GoreTex®’in her ülkede bir müşteri hizmetleri ofisi vardır.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

2 Yorum

 • Yanıtla Şafak Tan 2 Mart 2020 at 14:14

  Merhabalar;
  Takriben 7-9 yıl kadar önce Asolo Fugitive GTX aldım. Kısa bir süre (1 yıl kadar) şehir içinde kullandıktan sonra (işlerim sebebiyle) ayakkabımı bir daha kullanamadım.Bu süreçte ayakkabıları; temiz, içi kalıplı, güneş görmeyen ancak havadar bir yerde muhafaza ettim. Geçtiğimiz hafta bir yürüyüş faaliyeti için ayakkabıyı büyük bir keyfle giyip faaliyete giitim ancak (keyfle değil) ızdıraplı döndüm. Maalesef, sizin “asolo ayakkabılarınıza en iyi bakım nasıl yaparsınız” başlıklı yazınızda belirttiğiniz gibi, orta tabandaki PU malzeme “kurumuş ekmek kırıntısı misali” döküldü ve taban ile üst deri katman birbirinden ayrılmaya başladı. Taban ve deri üst katman sapasağlam ve tertemiz duruyor. Yukarıdaki yazınızda “pençeleme” işlemi yapılabileceğinden bahsetmişsiniz. Bu konuyla ilgili olarak iletişime geçebileceğim kişiler hakkında bilgi verirseniz sevinirim. (Ankara’da ikamet ediyorum.)
  Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekürler…
  Şafak Tan

  • Yanıtla blogayisi 4 Mart 2020 at 12:34

   Merhaba. Bu konuyla ilgili hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında 0212 243 04 30 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ya da alisveris@kutupayisi.com adresine mail atarak genel merkezimizle görüşebilirsiniz. Kendileri bu konuyla ilgili sizi daha iyi yönlendireceklerdir. (Kişisel verilerinizin korunabilmesi için yorumunuz, telefon numaranız silinerek yayınlanmıştır.)

  Yanıtla