Teknoloji

ASOLO Botlarınıza En İyi Bakımı Nasıl Yaparsınız?

20 Aralık 2017

Adım 1: Botlarınızı temizleyin
Her kullanımdan sonra, botun havalanmasına ve düzgün bir şekilde kurumasına dikkat edin.
Temizlik ve bakıma hazırlanırken, ayak tabanı ve bağcıklarını çıkarın, böylece ayakkabı bakım ürünlerinizi gizli kenarlara ve köşelere ulaştırabilirsiniz.
Çok kirli botlar, koruma spreyleri uygulamadan önce kiri çıkartmak için fırça ve ılık su ile temizlenmelidir.
En inatçı kirleri gidermek için özel tasarlanmış ayakkabı temizleme ürünlerini öneririz.
Yüksek kalsiyum içeriğine sahip sulu alanlarda, temizlik için damıtılmış su kullanmanızı öneririz.

Adım 2: Botlarınıza koruma spreyi sıkın
Botlarınızı temizledikten sonra, hafif nemli iken su kaydırıcı emprenye spreyi uygulayın. Deri gözenekleri, nemli oldukları sürece açıktır ve emprenye etme işleminin deriye derinden nüfuz etmesine imkan verir.
Su ve kirin yapışmasına veya emilmesine engel olmak için emprenye spreyini düzenli kullanmanızı öneririz. Bu çok önemlidir, çünkü ıslak botlar nefes alabilirliğini kaybeder, bu da ayak ısısını kontrol etme yeteneklerini etkiler.
Su kaydırıcı uygulamaların etkili olabilmesi için 24 saate ihtiyaçları vardır.
Adım 3: Botlarınızın bakımını ihmal etmeyin
Botlarınız, ne kadar zor, ne sıklıkta, ne zaman ve nerede kullandığınızdan bağımsız olarak, düzenli olarak uzman ayakkabı bakım ürünleri ile temizlenmelidirler. Özellikle aşırı ıslak koşullarda sıklıkla kullanılıyorsa, GORE-TEX® membranlı botlar üzerinde bile mumlu bir ayakkabı macunu veya krem uygulamak çok önemlidir.
Islanmış ve şişmiş olan deri bot, esneklik ve dayanıklılığı korumak için bakıma ihtiyaç duyar. Eğer gereken bakımı görmüyorsa, deri kurumuş, kolayca kırılabilecek hale gelecek, dikişleri çıkacak ve onarılamayacak kadar hasar görecektir. Bunu önlemek için, ayakkabı bakım ürünlerini, botlarınıza bezle yedirebilir ve fırça ile parlatabilirsiniz. Ayakkabıların üzerine sıcak hava üflemek için dikkatli bir şekilde bir saç kurutma makinesi kullanmak kremin deri gözeneklerine nüfuz etme kabiliyetini artıracaktır.
Botlara yağ uygulanması önerilmez, çünkü deri fazla yumuşar ve hemen hemen su geçirmez hale gelse de bot sağlamlığını ve gücünü kaybeder.

Asolo Trekking Ayakkabı Temizleyici

Adım 4: Botlarınızı muhafaza edin.
Deri botlar en iyi, kuru ve iyi havalandırılmış bir alanda ayakkabı torbasında veya ayakkabı kutusunda saklanır. Botlarınız hâlâ nemli ise, nemin emilmesi ve botların şekillerini koruması için, içlerini gazete kağıdı ile de doldurabilirsiniz.
Botlar küflenmeye başlayacağından, asla nemli bir odaya koymayın.
Sıcak bir yerde saklamaktan kaçının; doğrudan güneşin altında, bir radyatörün yakınında veya bir otomobilin bagajında asla bırakmayın.

Asolo Trekking Ayakkabı Koruyucusu

Adım 5: Daha fazla ipucu
Yeni satın alınan botlar, ilk giyimden önce ek bir bakım gerektirmez.
Deri astara, zaman zaman özel bir deri bakım losyonuyla bakım yapılmalıdır.
GORE-TEX® membran, bazen, ılık su ve hafifçe bir sabun ile yıkanabilir ama özel bir bakım gerektirmez.
Yanlış deri bakımı veya bakımsızlık, kaplamayı etkisiz hale getirebilir. Bu nedenle, yoğun kullanılan GORE-TEX® botlarınızı, emprenye spreyle basitçe, gelişi güzel spreylemek yeterli değildir.
Deri ayakkabıları veya botları çamaşır makinesinde kesinlikle yıkamayın. Yıkama devri mekaniği, yüksek sıcaklıklar ile birlikte deri pigmentlerini yıkayabilir, üst malzemeye zarar verebilir ve yüksek ısıyla lamine edilmiş kısımlarını bozabilir, bu da botu onarılamaz bir hale getirir.
Nubuk veya süet deride, yüzey, ayakkabı mumunun uygulanmasından sonra daha koyu hale gelebilir, ardından tekrar fırçalanabilir. Yine de, orijinal görünüme tamamen geri dönemeyecektir. Görünümdeki değişimi en aza indirgemek için sıvı ayakkabı bakım ürünleri kullanılabilir.
Düz deri ve mumlu derinin bakımı daha kolaydır, suya ve kire karşı daha dayanıklıdır.
Botlarımızda kullanılan tekstil malzemeler de, suyu emme ve kire karşı dayanıklı olma özelliklerini geliştirmek için düzenli olarak emprenye edilmelidir.
Botlar her kullanımdan sonra, iyice havalandırılmalı ve kurutulmalıdır. Ayak tabanını çıkarın ve daha iyi havalandırmak için bağcıklarını genişletin. Uzun süreli maceralarınızda bunları unutmamalısınız.
Botlarınızı asla bir ısıtıcı veya fırın yanına koymayın. Islak deri çok kolay yanar, çatlar ve kırılır. Bu, genellikle yürüme esnasında sıkışan deride onarılamaz çatlaklara neden olabilir. Kancalar ve perçin bile zarar görebilir. Asit, benzin ve gübre, dış taban malzemelerine ve yüksek ısıyla lamine edilmiş kısımlarına büyük zararlar verebilir ve ASOLO botlarınızı deforme edebilecek bir süreç başlayabilir. Bu maddelerle temastan kaçının; eğer bu maddelerle temas ederseniz botlarınızı iyice temizlediğinizden emin olun.
Taban Ayrılması
Hidroliz, suyla reaksiyona giren bir bileşiğin kimyasal olarak dağılımıdır. Bizim durumumuzda, orta taban (dış taban ve üst / iç taban arasındaki bölge) oluşturmak için kullanılan poliüretan (PU) bahsediyoruz. Nemi zamanla daha çok emer ve bozulur. Poliüretan daha sert, daha geçirgen hale gelir ve bir noktada parçalanmaya başlar, aşırı durumlarda, tamamen parçalanabilir ve taban, ayakkabılarınızdan ayrılabilir.
En kaliteli dağ ve yürüyüş ayakkabılarında, ester bazlı PU bulunur, çünkü bu, hidrolize rağmen en uygun malzemedir. Bunun için tüm ayakkabı üreticileri, yıpranan poliüretan sorunuyla uğraşmak zorunda kalırlar. Unutmayın, Hidroliz dışardan görülemez çünkü bozulma içeriden gerçekleşir ve hatta yeni görünümlü botlar bile içeriden bozulmaya başlayabilir, bu nedenle uzun bir yolculuğa çıkmadan önce, çatı katında veya depoda duran eski botlarınızı deneme sürüşünden geçirmenizi kesinlikle öneririz.
Makul saklama alanları, hidrolizi önlemeye yardımcı olabilir: botlar en iyi, kuru ve iyi havalandırılmış koşullarda saklanmalıdır ve asla yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdır. Bu faktörler hidroliz sürecini hızlandırır. Hidrolizin, bugünkü koşullarda, orta taban üretildikten yaklaşık altı ila yedi yıl sonra başlayacağını tahmin ediyoruz. Ayakkabınızın üretim tarihinin, botları satın aldığınız tarihten daha eski olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Buna ek olarak, taban tedarik süresi, taban depolanması ve Asolo’daki imalatın yanı sıra perakendecilere teslimat ve daha fazla depolama sürelerini de unutmamalısınız. Mağazadan bir çift Asolo bot satın aldığınızda, o çiftin birkaç ay boyunca rafta durmuş olabileceği veya sene sonu indiriminden faydalanırken eski modellerinin bir kaç senedir dükkanda olabileceği ihtimalini de düşünmelisiniz. Botlarınızın yaşını hesaplarken bunları göz önünde bulundurmayı unutmayın
Hidrolizi engellemek:
-Botlarınızı karanlık, kuru ve hava alabilen bir yerde saklayın.
-Sıcak zeminlerden uzak tutun.
-Botlarınızı düzenli olarak temizleyin.
-Yolculuğunuz bittiğinde kir ve gübreyi yıkamayı unutmayın.
Botlarınızın hidrolizden etkilendiğini fark ederseniz, çöpe gideceğinden korkmayın. Asolo ayakkabıları, yüksek ısıyla lamine edilerek üretilmiştir ve kolayca yeni orta taban ve dış taban ile pençelenebilir.
Pençeleme İşlemi
Eğer bir bot ya da ayakkabı sağlam bir durumda, ancak tabanda eskime varsa, pençeleme işlemi uygulanabilir.
ASOLO‘da tüm ayakkabılarımızı yüksek ısıyla lamine ederek üretiyoruz. Lamine uygulaması, geleneksel ve karmaşık bir ayakkabı imal etme tekniğidir; buradaki üst dış taban doğrudan yapışkan (lamine) ile üst tabana tutturulmadan önce iç taban astarı üzerine işlenmiştir. Çok fazla işçilik ve deneyim gerektirir. Sonuç, olağanüstü bir denge ve uzun ömürlü, çok dayanıklı bir ayakkabıdır.
Yüksek ısıyla lamine edilmiş ayakkabı, tekrar tekrar pençelenme avantajına sahiptir. Bunu yapmak için eski taban tamamen çıkarılır. Bu, gerekirse, komple kauçuk şeridin de yenilenebilmesi demektir. Yeni taban, daha sonra üst kısma doğrudan bağlanır (lamine). Ayakkabılarınız hala iyi durumda ise, tüm ASOLO ayakkabıları yeniden pençelenebilir. İyi bir ayakkabıcıya danışabilir, ayakkabılarınızı onaylanmış bir ASOLO bayisine götürebilir veya buradan bize danışabilirsiniz.
ASOLO Garanti Süresi
Asolo® ayakkabıları, satın alınma tarihinden itibaren bir yıl boyunca, işçilik ve malzeme kusurlarına karşı garanti altına alınmıştır. Asolo ayakkabınızda bir kusur olduğunu düşünüyorsanız, Asolo yetkili satıcınıza makbuzunuzla beraber gelin. Yetkili satınızın ürününüzü, Asolo Garanti Hizmetine gönderecektir. Ayakkabı denetiminden sonra, ürününüz Asolo garanti kapsamı altındaysa, yetkili servisiniz ürünü değiştirme yetkisine sahiptir; eğer garanti kapsamı dahilinde bir kusur yoksa, Asolo, müşteriye ait masrafla ürünü onarır. Asolo garantisi, kesik, gerilme, ısıtma cihazlarından kaynaklanan hasar, normal kullanımdan kaynaklı yıpranma veya ayakkabının amacı dışındaki kullanım gibi dış etkenleri kapsamaz. Politikamız, onarım için kabul edilen ürünlerin temizlenmesini gerektirmektedir. Ürünü yeterince temizlemediyseniz ürününüz size iade edilir, eğer bizim tarafımızdan bir temizleme işlemi gerçekleştirilirse ona göre ücretlendirme yapılır. Asolo, arızi, rastlantısal veya cezai hasarlardan sorumlu değildir.
Bu garanti, yalnızca arızalı ürünle birlikte satın alma tarihini ve satıcının adını sunan kanıtlarla beraber geçerlidir.
Yetkili olmayan satıcılar, kullanılmış veya yüksek indirimli ürünler satan web siteleri garanti kapsamına girmeyebilir.
(ABD’de ikamet eden müşteriler Asolo USA Garanti Politikasını gözden geçirmelidir).
GoreTex® membran söz konusu olduğunda, GoreTex® Şirketi tarafından verilen Garanti yürürlüktedir; GoreTex®’in her ülkede bir Müşteri Hizmetleri Ofisi vardır.
Asolo ®, ayağın yere sağlam ve rahat basması için, ayakkabı boyutunun ve modelinin dikkatli bir biçimde seçilmesini önerir. Bu sayede, ayak içeride hareket edemez ve GoreTex® membranın aşınma ve yıpranma sorunları ortadan kalkar.
Her yürüyüş turundan sonra daima ayakkabı tabanını çıkarmanızı öneririz, bu aynı zamanda ayakkabının içine girmiş ve yürüyüş yaparken Gore-Tex® kaplamaya zarar verebilecek çakıl veya kumların temizlenmesi için de gereklidir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla