Teknoloji

Asolo Alta Via Gore Tex Erkek Dağcılık Botu İncelemesi

24 Temmuz 2018

Alta Via suya dayanıklı 2,4 mm süet üst deriye sahip teknik bir tırmanış ayakkabısıdır. İç kısmında su geçirmez ve nefes alabilir Gore-Tex® astar kullanılmıştır. Destek ve bükülme önleme için sert Pebax çerçeve kullanılan Asolo / Vibram taban birçok krampon ile uyumludur.

Ürün Özellikleri
Üst: Su geçirmez süet 2, 2-2, 4 mm deri
Astar: Gore-Tex yalıtımlı konfor
Anatomik tabanlık: Lite 3
Taban: Vibram Verical Kauçuk + Pebax Çerçeve + PU Antişok
Ağırlık: 980 gr (42/1 numarada)
Destek: Duo Asoflex Fiber Glass + Eva Kaplam

Kullanılan Teknolojiler
GORE-TEX® yalıtımlı ayakkabılar soğuk havalarda ve kışın yapılan dış mekan aktivitelerinde sizi kuru ve rahat tutacak yalıtım seçenekleri sunar.
Önemli avantajları: Yüksek derecede ısı muhafazası isteyen kişilerin ihtiyacı olan, su geçirmezlik ve nefes alabilirlik.
Faydaları: Nefes alabilirliğin ve su geçirmez korumanın en uygun birleşimi.
Çok soğuk ve ıslak şartlarda bile kuru ve sıcak hissetmenizi sağlar.
Yağmur, kar ve buz üzerinde yapacağınız tüm aktiviteler için tasarlanmıştır.

Vibram Taban
Vibram tabanların başlıca özellikleri hafif, esnek, sağlam olmaları ve yüksek sürtünme katsayılarıdır. Vibram tabanların desenleri özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede yol tutuş artırılmış, desenlerin arasına kar ve çamur dolması engellenmiştir.
Dağcılık ve doğa sporlarına yönelik tabanların yanısıra; Vibram tarafından askeri, endüstriyel, sportif ve moda kullanımına yönelik tabanlar da üretilmektedir.
Vibram dağcılık sporuna yönelik 4 farklı sertlikte taban üretmektedir.
4/1 günlük ve trekking kullanımına yönelik taban
4/2 trekking ve hafif dağ yürüyüşlerine yönelik taban
4/3 orta zorlukta dağcılık aktivitelerine izin veren taban
4/4 her türlü dağ koşulunda kullanılmaya müsait taban

Vertical Teknolojisi (Dikey Teknolojisi)
Performans ve teknik yeniliklerde en iyiyi arayan profesyonel tırmanışçılar için geliştirilmiştir. Bütün otomatik kramponlarla uyumlu olan bu botlar üst kısmı ve dış tabanı çok dikkatli bir şekilde tasarlanmış, geliştirilmiş ve titiz bir şekilde test edilmişlerdir. Üç yeni element, kaplama, koruma ve performans yapısını oluşturmak için bir araya getirilmiştir. Yanal kabuk enjekte kalıp TPU’dan oluşur. Yanal kauçuk boyunca konumlandırılmıştır ve destek ve koruma sağlaması için de topuk kilit özelliği eklenmiştir.

Vertical Teknolojisi (Dikey Teknolojisi)
Kauçuk topuk koruması topuk kilidini ve topuk desteğini sağlar. Kalıcı bir şekilde koruyucu bir kabuk yaratmak için yanal kauçuk ve yanal kabuk ile entegre edilmiştir

Later Shell
Yanal kabuk enjeksiyon kalıp TPU’dan oluşur. Yanal kauçuk boyunca konumlandırılmıştır ve destek ve koruma sağlaması için de topuk kilit özelliği eklenmiştir.

Dağcı Erdi Yılmaz‘ın Asolo Alta Via Gore Tex Erkek Dağcılık Botu hakkındaki düşünceleri:
”Dağcılığa yeni başlayanlardan gelen sorulardan biri, hangi ekipmanı alarak bu işe başlayalım oluyor. Ben de onlara ilk olarak iyi bir bot edinin, çadırdı tulumdu daha sonraya bırakılabilir diyorum. Belki çadırsız kampınızı geçirebilirsiniz ama botunuz olmadan hedeflediğiniz yere bile ulaşamayabilirsiniz.
Yüksek irtifa kar kampları ve tırmanışlarında bot olarak Asolo Alta Via GV modelini kullanıyorum. Bu bot, yüksek irtifa ve buz zeminler için tasarlanmış oldukça iyi ve teknik bir bot. 2.4mm kalınlığında perwanger deri (süet) ile kaplı olan bu bot, Gore-Tex yapısı ile su geçirmiyor ve en önemlisi de soluyabiliyor. Vibram 4/4 tam taban olan Alta Via modelinin tabanı kesinlikle bükülmüyor ve antishock özellikli. Kayalık ve çarşak yüzeylerde oldukça iyi tutunuyor ve uzun yürüyüşlere imkan veriyor. Botu çepeçevre saran yüksek çarşak bandı sayesinde keskin kaya ve taşların botun derisine zarar vermesini önlüyor. Vertical teknolojisi ile topuk kilidi ve desteği mevcut bu sayede tam otomatik özelliğindeki buz kramponlarıyla tam uyumlu. Yaklaşık ağırlığı ise sadece 980gr civarı. Hem kadın hem erkek modeli olan #Asolo Alta Via’nın Türkiye’deki dağ şartları için oldukça iyi bir bot olduğunu söyleyebilirim.”

”Asolo Alta Via piyasada GV ve GTX olarak bulabilmeniz mümkün. Unisex bir model olan bu bot hem kadın hem erkekler için uygun. Türkiye şartlarındaki dağları ele aldığım zaman Türkiye’deki tüm dağlar için uygun bir bot olduğunu söyleyebilirim. Tam taban olması büyük avantaj, özellikle benim gibi otomatik krampon sevenlerdenseniz krampon botun altına oldukça iyi oturuyor. Hem ön hem de arka topuk destekleri kramponlara çok iyi uyum sağlıyor. Fotoğraftaki krampon Petzl tam otomatik LLC ile oldukça iyi uyum sağladı. Bu botu Erciyes Dağı ve Ilgaz Dağında test etme imkanı buldum. Kamp alanına kadar 4-5 saat kadar tam yüklü yürüyüş gerçekleştirdim. Hem kar hem de buz zeminlerde oldukça başarılı idi, herhangi bir vurma sorunu yaşamadım. Ancak ayağınız taraklı ise belki bir miktar vurma sorunu yaşayabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Karsız normal dağlık arazi için de oldukça insana güven veriyor, hafif olması en büyük avantajlarından, eski botlarım 2.5 kg civarıydı ve resmen ayağıma pranga gibi oluyordu, ancak bu bot hem sağlam hem de çok hafif. O nedenle uzun trekking, doğa yürüyüşü, kar yürüyüşü vb. aktiviteler için uygun. Teknik bir kış botu arayanlara ve özellikle de sağlamlığa önem verenlere tavsiye ederim.” -Erdi Yılmaz

 

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla