Kampçılık

Alp Mor ve Marmot Sawtooth -27 Uyku Tulumu

2 Ekim 2018

Motorumla.net olarak tanıdığınız Alp MorMarmot Sawtooth -27 uyku tulumunu kullandı ve deneyimlerini şöyle dile getirdi…

”Motosikletle ulaşabildiğim yerlerde her ne kadar ağır kış şartları olmasa da kamp yaptığım noktalarda geceleri hava sıcaklığı sıfırın altına hızlıca düşebiliyor. Motosiklet kıyafetlerimin korumalarının bile donduğunu hesaba katarsak ne kadar soğuk geceler olduğunu tahmin edebilirsiniz. Lakin Sawtooth’un içinde durum çok daha ateşli. Kış yolculuklarımın en önemli ekipmanlarından biri diyebilirim. Tabii sabahları sıcacık tulumun içinden çıkmak pek de kolay olmuyor. Tek kötü yanı kısa bir süre ördek kokmanız.

Aynı dereceleri vadeden sentetik dolgulu daha uygun fiyatlı bir uyku tulumundan ne farkı var derseniz; en başta ciddi oranda ağırlık ve hacim avantajı olduğunu söylemeliyim. Sentetik uyku tulumlarına göre ısıtıcılık özelliği çok daha başarılı. Kuş tüyü olmayan uyku tulumlarında mevcut ısınızı koruyabilirsiniz, ama üşümüş ve ısı kaybetmiş bir vücudu kısa sürede ısıtmanız güçtür. Kuş tüyü bazlı uyku tulumları bu konuda oldukça başarılı ve Sawtooth’da onlardan bir tanesi.

Dört mevsim kullanılabilmesi de ayrı bir güzellik. Soğuk havalarda direkt amaca yönelik kullanabiliyorken, daha sıcak havalarda da deneyimlerim oldu. Hatta serin yaz gecelerinde, uyku tulumunun fermuarını tamamen açarak üzerinize örtebilirsiniz, ben öyle yapıyorum. Çünkü yolculuktayken ikinci bir tulum taşıyacak yerim genellikle olmuyor ve güzergahımdaki tüm mevsimleri tek tulumla aradan çıkarabiliyorum.

Sawtooth uyku tulumunun en iyi özelliklerinden birisi de down defender teknolojisi sayesinde suya karşı yüksek derecede dayanıklı olması. Islak ortamlara maruz kalan uyku tulumu için ekstra nem koruması özelliği sayesinde topaklanmayı engelliyor. Hatta öneriyor olmayayım ama ben bu uyku tulumumu bir kez çamaşır makinesinde bile yıkadım. Daha sonra da defalarca kış kampı yaptım ve gayet güzel kullanıyorum.

Eğer iyi bir uyku tulumu arayışındaysanız; ortalama -10 dereceden daha soğuk yerlerde pek kamp yapmayacaksanız, ultra light ekipmanlar tercih ediyorsanız ve kamp aktiviteleriniz ıslak ortamlarda da geçiyorsa Marmot Sawtooth uyku tulumunu tavsiye ederim. Tabii kadınlar için konfor derecelerinin erkeklerden farklı olduğunu da unutmayalım.

Son bir hatırlatma daha yapayım; uyku tulumunuzdan maksimum verimi alabilmek için mutlaka ısı yalıtımı iyi olan bir mat kullanmalısınız. Her ne kadar iyi uyku tulumu kullanıyor olsanız da kullandığınız matın kalitesinin büyük bir rolü var.”

Kutupayısı’nda bulunan matları incelemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla