Dağcılık

Aktivitelerinize uygun olan su geçirmez pantolon hangisi?

27 Kasım 2017

Doğa yürüyüşünden kayağa veya balık tutmaya kadar çoğu aktivitede, su geçirmeyen pantolona ihtiyacınızın olması kaçınılmazdır. Ama nasıl seçim yapacaksınız?

Şunu bir düşünün; inanılmaz bir açık hava aktivitesi planlıyorsunuz ve sonunda su geçirmeyen bir pantolona ihtiyacınız olduğuna karar verdiniz. Alma kararı verdiğinize göre zor kısım geçti değil mi?

Ama gördüğünüz üzere bu seçim de hiç kolay değil.

Suya dayanıklı pantolonlar basit bir hedefe sahiptir – bacaklarınızı kuru tutmak – ancak pantolonun arkasındaki teknoloji ve özellikler o kadar basit değildir. Yakınınızdaki bir outdoor mağazasının dış katman ürünler bölümüne giderseniz,  muhtemelen su geçirmez, nefes alabilen ve DWR gibi cümleler görürsünüz. Ne yani, pantolonumun nefes alması mı gerekiyor?!

Tüm su geçirmez pantolonlar aynı özelliklere sahip olarak üretilmez ve bazıları, bazı aktiviteler için diğerlerinden daha iyi iş görebilir. Şimdi, bir sonraki maceranız için seçeneklerinize ve ihtiyacınız olan su geçirmez pantolonlara bir göz atalım.

Su Geçirmeyen, Nefes Alabilen Kumaş

Bu teknoloji, 1970’lerin sonunda, GORE-TEX® laminatlı giysi olarak piyasaları vurdu. O zamandan beri, diğer markalar kendi su geçirmez-nefes alabilir kumaşlarını geliştirdiler ancak çoğu hala bu kategoriyi “GORE-TEX®” olarak adlandırıyor. (Uçan disklerin neredeyse hepsine Frisbee denmesi gibi!)

Ne derseniz deyin, su geçirmez nefes alabilen teknoloji o zamandan beri sürekli büyümekte ve su geçirmez pantolon satın alırken dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri de bu. Su geçirmez-nefes alabilen malzeme iki ana şey yapar:

  • Nemi cildinizden uzaklaştırır
  • İhtiyacın üstündeki ısının ve terin vücuttan çıkmasını sağlar.

Teknolojinin arkasındaki mantık iki yönlüdür: sadece cildiniz kuru kalmayacak, aynı zamanda su geçirmez nefes alabilen kumaş,  nemin vücudunuzdan daha fazla çıkmasını sağlayacak ve böylece ıslak bir çöp torbasındaymış gibi hissetmeyeceksiniz. Kimse kendi ter havuzunda takılmayı sevmez, değil mi?

Su geçirmez nefes alabilme kabiliyeti karmaşık gelebilir, ama gerçekte çok da karışık değil. Çoğu su geçirmez nefes alabilen pantolon üç seçenekten biriyle gelir:

2-katmanlı yapı

2,5-katmanlı yapı

3-katmanlı yapı

Su geçirmez pantolonlarınızı tuttuğunuzda, tek bir kumaş tabakası gibi görünebilirler, ancak gerçekte bu ince malzeme birlikte preslenen çoklu tabakalardan oluşur. Dış katman (dış etkenlere maruz kalan) genellikle yüz kumaşı olarak anılır. Bu katman, kumaşın suyu emmesini önlemekle yükümlüdür; dış kumaş bu görevi yerine getiremezse kıyafetin ıslak bir katmanla kaplanmasına ve ağırlaşmasına neden olur. İkinci veya orta tabaka, GORE-TEX® kaplamanın bulunduğu yerdir. Bu, gerçek su geçirmez nefes alabilen katmandır ve her zaman yüz katmanının altında kalır, bu yüzden bu kaplamayı göremezsiniz.

Üçüncü kat, su geçirmez pantolonlar açısından işlerin farklılaştığı yerdir. 2,5 katmanlı ve 3 katmanlı pantolonlar, vücut terinin ve yağın, orta – su geçirmez hava alabilir katmanın gözeneklerini tıkamasını önleyen derin bir katmana sahiptir. Zira, nefes alabilen tüm delikler vücut yağıyla tıkanırsa teknoloji çok daha az etkili olur. İkisi arasındaki fark, 3 katmanlı pantolon, çok dayanıklı olan poliüretan kullanırken, 2,5 katmanlı bir pantolon aslında boyanmış çok ince bir laminat kullanmaktadır. Çok ince olduğu için yarım kat olarak bilinir. Öte yandan, 2 katmanlı pantolon genellikle 2,5 ve 3 katmanlı pantolonların iç katmanı kadar etkili veya hafif olmayan bağımsız (diğer iki katmana lamine edilmemiş) bir kat file kullanır.

DWR ( Dayanıklı su itici güç)

Bir mağazanın su geçirmez ürünler bölümüne gittiğinizde DWR harflerini göreceksiniz. Bu Durable Water Resistant’ı (Dayanıklı Su İtici Gücü) temsil eder. DWR, yüz kumaşına uygulanan bir kimyasaldır ve dış kumaşın suyu emmesini engeller. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, dış tabakanın doymasını ve su yüzünden daha da ağırlaşmasını istemiyoruz. DWR kaplama, dışarıdaki neme direnir ve ağırlaşmayı engeller. İlave bir avantaj olarak da, DWR orta tabakanın nefes almasını engellemez, böylece pantolonlarınız vücut ısısının dışarı çıkmasına izin vermeye devam eder.

Tüm su geçirmez pantolonlarımız ve çoğu suya dayanıklı outdoor kıyafetlerimiz, DWR uygulamalıdır.

Aktivitenize Göre Seçim Yapmak

Su geçirmez pantolon ardındaki önemli teknolojik bileşenleri okuduğunuza göre artık alışverişe başlayabilirsiniz! Seçiminiz büyük ölçüde bütçenize ve aktivitenize bağlı olacaktır.

Doğa Yürüyüşü

En iyi yürüyüş kıyafeti ararken, hem hafif hem de paket hacmi düşük, nefes alabilen ve su geçirmeyen bir pantolon bulmak isteyeceksiniz. Seçtiğiniz aktivitenin doğası gereği, 2 katmanlı bir pantolon, iç astarı yüzünden sizi hem ağır hem de hantal hissettirecektir.  2,5 veya 3 katmanlı bir pantolon seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Dikkat; 3 katmanlı pantolon daha pahalıdır, dolayısıyla bu ürünü ne sıklıkta kullanacağınıza emin değilseniz, bütçenize tekrar göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tavsiye Edilen:  Marmot Minimalist pantolon

Sırt Çantalı Gezi

Sırt çantalı gezi için en iyi su geçirmez pantolon seçimi yürüyüş için seçim yapmaya benzer, ancak ek faktörler vardır. Her şeyden önce seçeneklerinizi düşünün. Gün içinde çıkacağınız yürüyüşte, yağmur yağmaya başladığında yola devam etmeye hala hevesli olacak mısınız? Bazıları için cevap evet olacaktır ancak birçok kişi aktivitelerini güneşin parladığı kuşların cıvıldadığı bir güne kaydırmak isteyecektir.

Birçok gezginin böyle bir şansı olmayabilir, yağmur beklenmedik bir anda gelebilir. Çantalarının içindeki alan kısıtlı olduğundan, pantolonlarının ağırlığı ve sıkıştırılabilirliği en büyük endişelerden biri olacaktır. Bir yandan da özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Pantolonunuz patikalarda geçireceğiniz günlere dayanıklı mı? Kemerinizle beraber kalçanıza tam oturacak mı yoksa ayak bileklerinize kadar inecek mi?

Alışveriş yaparken tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. 3 katmanlı pantolon seçimi çok daha mantıklı olacaktır. Evet, ürünler biraz daha pahalıdır ama katlandığında küçücük olabilen, dayanıklı, hafif ve daha fazla özelliğe sahip bir pantolon almak her zaman sizin lehinize olacaktır. Tabii ki bu kararı siz (ve banka hesabınız!) verebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Arc’teryx Beta SL pantolon

Balık Tutma

Birçok balık tutma meraklısı, nehir veya deniz kıyısında beklerken ya yağmura ya da parlak güneşe yakalanır, bu yüzden değişken havaya ayak uydurabilecek bir pantolona ihtiyaç duyarlar. Bu, 2 katmanlı bir pantolonun en iyi seçenek olabileceği duruma bir örnektir. Aracınızdan nehre rahatlıkta ulaşabiliyorsanız, hafif ve katlanabilir bir pantolonun gerekli olmaması büyük bir şanstır. Artı, kardiyo yoğunluğunuz diğer sporlar kadar yüksek değildir, havalandırmaya fazla ihtiyaç duymayacağınızdan dolayı, astar çok önemli değildir.

Tavsiye Edilen:  Simms Vapor Elite pantolon

Kayak

Bir sorumuz var; birçok teleskiye sahip bir kayak alanında mısınız yoksa tamamen sizin seçiminiz olan şehir dışı bir yerde mi? Aradaki fark, hangi pantolonun işinize yarayacağını bulabilmek için çok önemlidir.

Eğer kayak merkezinde zaman geçirecekseniz, 2.5 katmanlı pantolon işinize yarayacaktır. Tepedeyken, nefes alabilir özelliği sayesinde kendi vücut ısınızla boğulmazsınız. Daha rahat ve dinlenebileceğiniz bir ortam olduğu için, 3 katmanlı bir pantolonun özellikleri aktiviteniz için çok fazla gelebilir.

Şehir dışında kimsenin bilmediği ve dolayısıyla sizi yukarı çıkaracak teleski gibi araçların olmadığı yerlerdeki kayakçılar için, 3 katmanlı pantolonu tavsiye ederiz. Yokuş yukarı çıkmak gerçekten çok zorludur, bu aktivitenin yoğunluğu yüksek vücut ısısına ve aşırı terlemeye neden olur. Kışın, ıslak katmanlar hipotermiye neden olabileceğinden, ter içinde kalmış kıyafetlerin giyilmemesine dikkat etmeniz çok önemlidir. Pantolonunun hava geçirgenliği yüksek olmalıdır ve 3.000 metrelik zirvenin tepesinde hafif malzemeli bir ürün, cildinizi çok daha iyi hissettirecektir.

İlginizi çekebilir: Outdoor giyim ürünlerinin bakımı

Tavsiye Edilen:  Eider Spencer pantolon

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla