Kampçılık

10 Madde ile Kampa Hazırlanmak

10 Haziran 2022

Kamp yapmaya karar verdiniz ve kamp yapacağınız yeri seçtiniz. Şimdi geriye tek bir şey kaldı: Kamp hazırlığı yapmak. Kampa hazırlanmak aslında oldukça basittir. İhtiyacınız olan temel malzemeleri yanınıza aldıktan sonra keyifli bir kamp geçirebilirsiniz. Peki ya aldığınız bir malzeme kullanılabilecek durumda değilse? Ya da her şeyi alıp tek bir malzemeyi gözden kaçırdıysanız? İşte o zaman kamp aktiviteniz zorlayıcı bir deneyime dönüşebilir.

Kamp hazırlığı yaparken ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmanız için bazı ipuçlarını sizin için derledik. Gelin 10 maddede kampa hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekir hep birlikte göz atalım.

kampa hazırlanmak

Kampa Hazırlanırken Dikkat Edilecek 10 Nokta

1. Kamp alanına gitmeden önce çadırınızı kılıfından mutlaka çıkartın ve hava almasını sağlayın. Böylece daha önceki kampta çadırı ıslak paketlemişseniz ya da içinde bir şeyler kalmışsa bunları temizlemek için fırsatınız olur. Eğer uygun yeriniz varsa kurmaktan çekinmeyin. Böylece hızlıca kurmak ve sökmek için alıştırma yapmış olursunuz.

2. Eğer çadırınız biraz nemliyse, kötü kokular oluşmuş olabilir. Bu kokuyu ortadan kaldırmak için çadırı açın, havalandırın, bir bez ile silin ve yola çıkmadan iyice kurumasını sağlayın.

3. Eğer çadırınızın üstünde çamur parçaları varsa onu bir bez yardımıyla temizleyin.

4. Kamp hazırlığı yaparken çadır pollerinizi mutlaka kontrol edin; kamp alanına hasarlı pollerle gitmek istemezsiniz. Eğer klasik bir çadıra sahipseniz, pol sayısından emin olun ve iç içe geçen bölümlerin kırılıp kırılmadığından emin olun.

Çadır nasıl yıkanır?

5. Kampa hazırlanmak için çıkardığınız çadırınızda saymanız gereken bir diğer şey de kazıklardır. Eksik kazık sayısı çadırınızı iyice germenize engel olur. Bu da çadırınızın fonksiyonunu kaybetmesine sebep olacaktır. Eğer kayalık veya çok sert bir zeminde kamp kuracaksanız, “sert zemin kazıklarına” yönelin. Eğer yumuşak zeminde, örneğin kumluk bir alanda, kamp kuracaksanız köşeli kazıklara yönelin.

6. Çadırınızın gerdirme ipleri rüzgarlı havalarda son derece önemlidir. O nedenle yola çıkmadan önce iplerini kontrol etmeyi unutmayın.

7. Çadır tabanını kontrol edin ve eğer bir delik varsa, çadır tamir kitlerini kullanarak tamir edin.

8. Çadırınızın fermuarları deneyin, kapı ve pencere fermuarlarının düzgün çalıştığından emin olmadan yola çıkmayın.

kampa hazırlanmak

9. Yanınıza yiyeceklerinizi almayı unutmayın. Her zaman fazla almaya özen gösterin. Her öğün için yiyecek planı yapmak kamp alanında işlerinizi kolaylaştıracaktır. O nedenle kampa hazırlanmak için yiyecek planınızı yaptığınızdan emin olun ve en azından bir günlük fazla yiyecek bulundurun.

10. Yola çıkmadan son bir defa çantalarınızı kontrol edin. Çadır, uyku tulumu, mat, yiyecek ve içecekler, pişirme malzemeleri, kamp sandalyesi, kamp masası, termos, hamak, yedek kıyafet gibi malzemelerinizi yanınıza aldığınızdan emin olun.


Kampa hazırlanmak için yanınıza temel kamp malzemelerini almanız önemlidir. Tüm malzemeleriniz yanınızda olduğunda keyifli bir kamp geçirebilirsiniz. İhtiyacınız olan kamp malzemelerini bulmak için sitemize göz atmayı unutmayın: https://kutupayisi.com

Şimdiden harika bir kamp geçirmenizi dileriz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla