Teknoloji

Vibram Taban Teknolojisi

8 Ocak 2022
Vibram Taban Teknolojisi

Dışarıda yapılacak tırmanış, dağcılık gibi faaliyeteler için outdoor ayakkabı seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir çok unsur bulunur. Aynı şekilde doğa yürüyüşleri için uygun bir yürüyüş ayakkabısı seçerken de yürüyüşün tipine ve mevsime göre uygun bir ayakkabı seçmek önemlidir. Hafiflik, rahatlık, esneklik, su geçirmezlik gibi son derece önemli seçim kriterlerinin yanında ayakkabının ayrıca kullanıldığı zemine tutunarak, yaptığınız faaliyeti güvenli ve konforlu kılması gerekir. İşte Vibram taban tam olarak bu ihtiyacı karşılamak için üretilmiştir. Peki Vibram taban nedir? Vibram tabanın en son teknolojisi olan Vibram Arctic Grip teknolojisinin avantajları nelerdir?

Vibram taban nedir?

Vibram taban, yumuşaklığı, esnekliği, dayanıklılığı ve yol tutuşunu artırmak için üretilmiş özel bir taban teknolojisidir. Vibram’ın köpük ve kauçuğu bir arada bulunduran benzersiz bileşimi, mükemmel dış tabanı oluşturmak için formüle edilmiştir. İsmini üreticisi olan Vitale Bramani’nin, adı ve soyadının (Vi-Bram) birleşiminden almaktadır.

Vibram taban, kalite, dayanıklılık, konfor ve tutuş gücü konusundaki başarısından dolayı ayakkabı endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ürün: Asolo Arctic Gora Tex Erkek Outdoor Botu
İncelemek için: https://www.kutupayisi.com/urun/asolo-arctic-gore-tex-erkek-outdoor-botu

Vibram tabanın avantajları nelerdir?

Vibram tabanların başlıca özellikleri hafif, esnek, sağlam olmaları ve yüksek sürtünme katsayılarıdır. Aynı şekilde Vibram tabanların desenleri de özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede yol tutuşu artırılmış, desenlerin arasına kar ve çamur dolması engellenmiştir.

Vibram taban nasıl ortaya çıktı?

Vibram tabanlar 1935 yılında, Vitale Bramani tarafından, altı arkadaşı İtalyan Alplerindeki hiking faaliyetinde trajik bir kaza sonucu vefat etmesiyle üretildi. O dönemde kullanılan botlar yürüyüşe uygun olmayan, tutuşu ve yalıtımı düşük keçe tabanlara sahipti. Bu olay nenticesinde iki önemli avantaja sahip ola Vibram taban ortaya çıktı: Yalıtım ve tutuş.

Daha iyi yalıtım ve daha iyi yol tutuşu sayesinde yürüyüş faaliyetleri hem fiziksel olarak daha güvenli hale geldi hem de donma ve hiportermi riskini de bir hayli düşürdü.

Vibram dağcılık sporuna yönelik 4 farklı sertlikte taban üretmektedir:

  • 4/1 günlük ve trekking kullanımına yönelik taban
  • 4/2 trekking ve hafif dağ yürüyüşlerine yönelik taban
  • 4/3 orta zorlukta dağcılık aktivitelerine izin veren taban
  • 4/4 her türlü dağ koşulunda kullanılmaya müsait taban

Dağcılık ve doğa sporlarına yönelik tabanların yanısıra; Vibram tarafından askeri, endüstriyel, sportif ve moda kullanımına yönelik tabanlar da üretilmektedir. Yani sadece doğa aktiviteleri için değil; aynı zamanda şehir yaşamı için de vibram tabanlı bir ayakkabı bulabilirsiniz.

Ürün: Asolo Arctic Gora Tex Kadın Outdoor Botu
İncelemek için: https://www.kutupayisi.com/urun/asolo-arctic-gore-tex-bayan-outdoor-botu

Vibram Arctic Grip teknolojisi

Vibram Arctic Grip, kışlık ayakkabı tasarımını değiştirmeyi amaçlayan son teknoloji bir üründür ve Vibram’ın şimdiye kadar yarattığı en gelişmiş soğuk hava yalıtım sistemi olma özelliği taşır. Vibram Arctic Grip teknolojisi, metal bileşenler veya ek parçalar içermeyen tamamen kauçuk bir malzemedir ve buzlu y üzeylerde (özellikle ıslak buzda) tutuşa yeni bir yaklaşım getirmiştir.

Ayakkabıların buzda kayması sorunu, her zaman ayakkabı içine metal destek cihazları yerleştirilerek çözülmüştür. Bu mükemmel bir tutuş sağlarken, birçok yüzeye zarar verdiği ve malzeme bozulduğu için uzun süre dayanmaz ve bu nedenle çok pratik bir çözüm değildir.

Vibram Arctic Grip, sadece Vibram teknolojisi kullanılarak, ayakkabıya harici unsurlar eklemeye gerek kalmadan tutuş açısından aynı performansı elde eden bir teknolojidir. Tabanın tasarımı, buzda tutuşa yardımcı olmak için özel çıkıntılara sahiptir. Buna ek olarak, zamanla bozulan metal elemanların aksine Vibram Arctic Grip, iyi bir dayanıklılık sağlar. Islak buz üzerinde mükemmel tutuş ve çekiş sağlarken aynı zamanda sıvıları ve kiri emmez.

Vibram Arctic Grip teknolojisinin faydaları

  • Islak buz üzerinde performans gösterecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır.
  • Vibram performansına, kalitesine ve dayanıklılığına sahiptir.
  • Mevcut Vibram tabanlara kıyasla soğuk, buzlu veya karlı yüzeylerde daha iyi kavrama sağlar.
  • Vibram Arctic Grip teknolojisi, tabanın tasarımında zeminle geniş temas alanları yaratır ve daha geniş destek yüzeylerine sahip kauçuk tabanlar ile mümkün olan en iyi performansı sağlar.

Sitemizdeki Vibram taban teknolojisine sahip tüm ayakkabıları görmek için buraya tıklayın: Vibram Tabanlı Outdoor Ayakkabılar

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla