Kampçılık

Çadır Bakımı Nasıl Olmalı?

17 Ağustos 2017
Çadır nasıl yıkanır?

Outdoor ekipmanlarını uzun süre kullanmak ve kullanım boyunca aynı performansı almak için bakımlarının doğru yapılması gerekmektedir. Satın aldığınız çadır, son teknoloji ile üretilmiş olabilir. Bu ürünü uzun süre kullanmak doğru bir şekilde çadır bakımı yapmak ve muhafaza etmek gerektiğini hatırlatalım. Kullanım sonrasında çadır nasıl temizlenir, çadır temizlerken yapılmaması gereken hatalar nelerdir sorularının cevaplarını aşağıda sizler için bir araya getirdik.

Çadır çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Birçok çadır kullanıcısının merak ettiği en önemli soru: Çadır makinede yıkanır mı? Çadır, çamaşır makinesinde kesinlikle yıkanmamalı ve kurutma makinesinde kurutulmamalıdır.

Çadır nasıl yıkanır?

Kamp çadırını etkili bir şekilde temizlemek için ılık su ve sünger ile silebilirsiniz. Çadırı daha detaylı temizlemek isterseniz, küvet içinde soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise sıcak su, deterjan ya da herhangi bir ağartıcı malzeme kullanmamak. Aynı zamanda çadırın lekelerini çıkarmak için çitileme de yapılmaması gerekmekte. İçinde deterjan bulunmayan sabun ve sünger ile çadırınızı temizledikten sonra bol su ile durulayın. Küvetiniz yoksa hortum kullanarak yıkayabilirsiniz, böylece daha etkili bir şekilde durulama yapabilirsiniz.

Deterjan, çamaşır suyu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi çadırın üzerindeki su geçirmez yapının bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple kullanım konusunda hassas davranmanız gerekmekte.

Kamp çadırı nasıl temizlenir?

Kamp çadırını düzgünce bir yere asarak ya da sererek kurutabilirsiniz. Çadırı direkt güneş ışığına maruz kalacak şekilde de değil de gölgelik bir alanda kurutmak daha faydalı olacaktır. Çadırın tamamen kuruduğundan emin olmadan saklamayın, yoksa çadırda kötü koku veya küflenme olabilir.

Çadırı düzgün bir şekilde katlayıp, kendi kılıfına yerleştirdikten sonra nemsiz ve kuru bir ortamda muhafaza etmelisiniz, yoksa küflenme ve çürüme gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Çadırı uzun süre kullanmayacaksanız, belli süre aralıklarında hava alması için çıkarmak faydalı olacaktır.

Yağmurlu bir kamptan döndükten sonra kamp çadırını yıkamayacaksanız direkt güneş almayan bir alana sererek kurutmalı ve ondan sonra saklamalısınız.

Çadırdan reçine lekesi nasıl çıkar?

Kamp yaparken reçine ile birçok kez karşılaşmak mümkün. Çadırın dış yüzeyine reçine bulaşırsa, öncelikle reçinenin kurumasını beklemek gerekir. Daha sonra tentenin için kısmında, reçinenin olduğu yere buz tutarak reçineyi bulunduğu noktadan kazıyarak temizleyebilirsiniz.

Sizin de çadır temizleme ve bakımı konusunda önerileriniz varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

2 Yorum

  • Yanıtla Cenk Öztürk 20 Şubat 2018 at 16:14

    Reçine temizlemek için soğuk tutulması şart. Sıcak su kesinlikle uygulanmamalıdır.

  • Yanıtla emre 9 Eylül 2018 at 21:56

    bilgiler için teşekkürler.

  • Yanıtla